Rabka Zdrój: nie ma zgody na podwyżki, a prywatyzacja za pasem

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 10 października 2009 14:16

Pielęgniarki nie zgodziły się na podpisanie porozumienia z zarządem Uzdrowiska Rabka S.A. w sprawie pakietu socjalnego oraz regulacji wynagrodzeń i przyznawanie podwyżek kolejno wszystkim grupom zawodowym.

Pod koniec lipca Zarząd Uzdrowiska Rabka S.A. zaproponował nowy pakiet socjalny dla załogi. Andrzej Kowalczyk - prezes zarządu mówił wówczas, że chodzi o większą stabilność zatrudnienia w firmie. Wyjaśniał, że zarząd zaproponował wprowadzanie systematycznych podwyżek począwszy od 1 kwietnia 2010 w uzgodnionych ze związkowcami grupach. Podkreślał także, że w celu uniknięcia zwolnień mają się odbywać pracownicze szkolenia, umożliwiające restrukturyzację załogi – pisze Dziennik Polski.

Propozycję zarządu miały najpierw w swoim gronie przeanalizować wszystkie działające na terenie spółki związki zawodowe, potem uzgodnić wspólne stanowisko międzyzwiązkowe i przekazać je zarządowi spółki. Porozumienie nie zostało podpisane. Na podwyżki przyznawane kolejno poszczególnym grupom nie wyraziły zgody pielęgniarki – mówi gazecie Jerzy Żołna, przewodniczący NSZZ  Solidarność.

Według Żołny, na początek proponowano podwyżkę dla najmniej zarabiających o 70 zł, od 1 kwietnia minimum 100 zł miał otrzymać biały personel, od 1 czerwca -pracownicy administracji, a w ostatnim kwartale przyszłego roku – kierownictwo.

Przewodniczący uważa, że brak porozumienia sprawił, że nie będzie systemowej podwyżki płac, a jedynie jednostkowe. Już w dwóch kuchniach pracownicy otrzymali podwyżki, a w trzeciej nie.

Z jego stanowiskiem zupełnie nie zgadzają się pielęgniarki, popierane przez fizjoterapeutów, którzy twierdza, że oczekiwali podwyżek dla wszystkich pracowników w jednym terminie, tym bardziej, że były na to pieniądze.

Maria Pasieczna, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek, twierdzi, że przed podpisaniem porozumienia ostrzegł je prawnik, który zauważył, że nie ma w porozumieniu np. podanej proponowanej kwoty podwyżki dla kadry kierowniczej.

Tymczasem wszelkie sprawy pracownicze powinny być uzgodnione przed prywatyzacją spółki, która Uzdrowisko Rabka czeka w latach 2010 - 2011. Zgodnie z założeniami w rękach pracowników ma pozostać 15 procent akcji firmy.

Teraz Uzdrowisko Rabka jest warte ponad 30 mln zł. Jednak jak szacuje prezes w momencie prywatyzacji jego wartość powinna wzrosnąć do 40, a nawet do 50 mln zł. Z tego 15 procent w akcjach otrzyma ponad 230-osobowa załoga.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum