Rabka-Zdrój: jest kontrakt, ale nie ma pieniędzy

Autor: KL,Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 14:04

Szpital Miejski w Rabce-Zdroju podpisał kontrakt na świadczenia zdrowotne udzielane w izbie przyjęć. Do tej pory lecznicy nie udało się sfinalizować umowy dla oddziału chirurgicznego, mimo tego wciąż przyjmowani są tu pacjenci.

Rabka-Zdrój: jest kontrakt, ale nie ma pieniędzy
Szpital jednak popada w długi, jego zobowiązania wobec miasta sięgają już 550 tys. zł.

- Właśnie zakończyliśmy rozmowy i podpisaliśmy kontrakt na świadczenia z zakresu izby przyjęć - informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W trakcie negocjacji, lecznicy udało się wywalczyć cenę zgodną ze złożoną ofertą. To jednak nie koniec kłopotów szpitala, który wciąż nie ma podpisanej umowy na oddział chirurgiczny. W tej sprawie placówka interweniowała w Centrali NFZ.

Zdaniem kierującej szpitalem prezes Małgorzaty Skwarek, szpital w drodze konkursu wygrał taki kontrakt. Umowa jednak była niższa od dotychczasowego kontraktu o 25 proc. To stało się kością niezgody pomiędzy stronami. Szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

Obecnie jego zobowiązania z tego tytułu sięgają już 55o tys. zł. Kwota ta wkrótce powiększy się o kolejne 75 tys. O taką pożyczkę wystąpiła placówka do samorządu kilka dni temu. Pieniędze potrzebne są na opłaty, ZUS, leki i pensje.

Jak zdradza nam Pulchna to czy odwołanie szpitala złożone w Centrali NFZ zostanie pozytywnie rozpatrzone będzie wiadomo na początku sierpnia.

- Jeżeli odwołanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, to jeszcze w sierpniu na nowo przystąpimy do negocjacji umowy. W tej sytuacj jednak kontrakt będzie obowiązywał od sierpnia - mówi rzeczniczka.

W takim przypadku szpital nie otrzyma pieniędzy za wcześniej wykonane świadczenia.

Jak dodaje nasza rozmówczyni jeżeli odpowiedź Centrali będzie odmowna to oznacza, że Fundusz podpisze z placówką umowę, która będzie obowiązywała od 1 stycznia zgodnie z ustalonymi zasadami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum