RPP o rozporządzeniu w sprawie zaopatrzenia w wyroby medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2014 15:31

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaapelował do ministra zdrowia o wydanie komunikatu dla lekarzy ws. trybu wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia. W tej sprawie wystąpiła do prezesa NFZ także Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

RPP o rozporządzeniu w sprawie zaopatrzenia w wyroby medyczne

Jak powiedziała PAP, do biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływają pojedyncze sygnały dotyczące odsyłania z oddziałów wojewódzkich NFZ pacjentów posiadających zlecenia na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne wystawione niezgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2013 r.

Czytaj także: NFZ o zaopatrzeniu w wyroby medyczne: zlecenie można skorygować

- Niemniej jednak myślę, że osób w podobnej sytuacji jest dużo więcej - dodała Krystyna Barbara Kozłowska. Zwróciła uwagę, że problem ten dotyczy w szczególności osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które nierzadko wymagają pomocy drugiej osoby. - W wielu przypadkach mają one utrudniony dostęp do lekarza, aby dokonać zmiany lub korekty kodu zwartego na zleceniu - oceniła.

Jak poinformowała Kozłowska, wystąpiła już do p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego "z prośbą o rozważenie możliwości udzielania w okresie przejściowym (do końca czerwca br.) pomocy pacjentom w uzyskaniu wyrobu medycznego". "Jedną z form takiej pomocy może być np. możliwość wprowadzenia korekty kodów zawartych w zleceniach przez pracowników oddziałów NFZ" - proponuje RPP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum