×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPP o normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Autor: RPP/Rynek Zdrowia27 października 2015 15:17

Rzecznik Praw Pacjenta zajął się minimalnymi normami zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych. Ta kwestia ma bezpośredni wpływ na jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i opieki sprawowanej nad pacjentem oraz na jego bezpieczeństwo.

RPP o normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mając na uwadze zapewnienie pacjentom należytej opieki pielęgniarskiej i położniczej oraz właściwy poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych rzecznik praw pacjenta wystąpił do ministra zdrowia o informację nt. podjętych działaniach systemowych dotyczących zabezpieczenia pacjentów w świadczenia zdrowotne realizowane przez pielęgniarki i położne.

Rzecznik wystąpił także do podmiotów tworzących placówki - marszałków województw, ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych, ministra obrony narodowej, rektorów publicznych uczelni medycznych, starostów powiatów - o informację, jak przez kierowników podległym im podmiotów leczniczych rozwiązana jest kwestia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Z informacji wpływających do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w tym wniosków z prowadzonych postępowań wyjaśniających, wynika, że brak zapewnienia odpowiedniej - ze względu na potrzeby konkretnej komórki organizacyjnej podmiotu leczniczego - obsady personelu medycznego może rzutować na bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Sytuacja, gdy jedna pielęgniarka czy położna udziela świadczeń na rzecz kilkudziesięciu pacjentów niesie ryzyko obniżenia standardów opieki medycznej i wystąpienia większej liczby różnego rodzaju zdarzeń niepożądanych.

Więcej: www.bpp.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze