RPO pyta o brak możliwości odliczania VAT od karetek

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 10:17

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra finansów w sprawie braku możliwości pełnego odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem samochodu, przez osoby prowadzące działalność transportową przy pomocy karetek i ambulansów.

RPO pyta o brak możliwości odliczania VAT od karetek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, pismo do ministra finansów Jana Rostowskiego oparła na skardze, którą otrzymała od prywatnego podmiotu.

Wnioskodawca zauważa, iż osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie transportu sanitarnego, polegającą na przewozie osób chorych, niepełnosprawnych oraz transporcie krwi i organów do transplantacji, które przy wykonywaniu tych usług korzystają z pojazdów odpowiednio przystosowanych do tego rodzaju działalności, posiadających homologację jako pojazdy specjalne w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym (tzw. ambulansów, karetek), nie mogą korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem, użytkowaniem i eksploatacją przedmiotowych pojazdów.

Taka praktyka wynika ze stanu prawnego - obowiązującego w latach 2011 i 2012 - ukształtowanego ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, 

W ocenie RPO pojazdy takie jak karetki, ambulanse należą do szczególnej kategorii pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji, często związanych z ratowaniem najwyższego dobra, jakim jest życie ludzkie. W przypadku prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie transportu krwi, organów do transplantacji, czy transportu osób chorych, państwo powinno stwarzać jasne i niedyskryminujące warunki jej wykonywania.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a w szczególności o wyjaśnienie kryteriów, na podstawie których ustalono katalog przeznaczeń pojazdów zawarty w załączniku do ustawy nowelizującej oraz wskazanie przesłanek, które przesądziły o tym, iż pojazdy specjalne, takie jak karetka, ambulans, nie znalazły się w przedmiotowym załączniku.

Więcej: www.brpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum