RPO prosi Fundusz o kontrole w szpitalach covidowych. Chodzi o nieludzkie traktowanie chorych

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2020 14:25

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zaniepokojony doniesieniami medialnymi o "wręcz nieludzkim" traktowaniu chorych w niektórych lecznicach. Twierdzi, że NFZ powinien skontrolować szpitale covidowe, czy nie dochodzi w nich do naruszania praw pacjentów.

RPO prosi Fundusz o kontrole w szpitalach covidowych. Chodzi o nieludzkie traktowanie chorych
Fot. Shutterstock

"Brak opieki nocą, bezskuteczne wołania o pomoc, pacjenci leżący na podłodze – o takich m.in. sytuacjach informują media" - pisze RPO.

Przypomina, że 16 listopada br. w TVN wyemitowano materiał o braku opieki nad pacjentami w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. "Z relacji pacjentów wyłania się obraz nieludzkiego ich traktowania. Trudno uwierzyć, że w podmiocie medycznym, gdzie przebywają osoby ciężko chore, często niesamodzielne, w godzinach nocnych nie ma personelu medycznego. Chorzy, których stan zdrowia nagle się pogorszył, nie mają żadnych szans na pomoc, która mogłaby uratować im życie" - czytamy na stronie RPO.

Rzecznik zwraca uwagę na celowo wyciszaną sygnalizację dźwiękową aparatury medycznej, więc nawet jeśli personel jest obecny, pacjent - jak zauważą RPO - nie otrzymuje pomocy. Zwraca uwagę na przypadki pacjentów leżących w zanieczyszczonej pościeli, na podłodze, w szpitalu przez chorych nazywanym umieralnią. Dochodzi do tego - jak zaznacza - wulgarny język czy brak empatii.

"Podobną skalę zaniechań ukazał materiał TVN z 12 listopada o Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie" - przypomina RPO.

Według RPO monitorowania wymaga sytuacja w innych szpitalach "covidowych”, do których dziennikarze jeszcze nie dotarli.

Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum