×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

RPO do ministra zdrowia: skąd brać lekarzy do pracy?

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 28 grudnia 2017 10:15

Służba zdrowia działa tylko dlatego, że lekarze godzą się na dłuższą pracę - napisał Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Zapytał jak szef MZ chce rozwiązać problem niedoboru lekarzy w szpitalach.

RPO do ministra zdrowia: skąd brać lekarzy do pracy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Problemy z zapewnieniem kadry to m.in. efekt wypowiadania przez lekarzy czy rezydentów klauzuli opt-out, w ramach której dobrowolnie godzą się na 48 godzinną pracę w tygodniu. W sumie na wypowiedzenie klauzuli opt-out zdecydowali się lekarze w ponad 50 miastach.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją w placówkach służby zdrowia specjalne wystąpienie do szefa MZ skierował Bodnar.

”Uważam, że obecna sytuacja związana z niedoborem lekarzy i prowadzoną akcją protestacyjną wymaga podjęcia przez władze publiczne nadzwyczajnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz lekarzom. Sytuacja ta wymaga dialogu ze środowiskiem medycznym oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań, które w realny sposób doprowadzą do rozwiązania sygnalizowanych problemów oraz naprawy systemu opieki zdrowotnej” - czytamy w wystąpieniu.

Zdaniem RPO służba zdrowia działa wyłącznie dlatego, że lekarze decydowali się pracować dłużej. Sugeruje, że choć klauzula opt-out ma być podpisywana dobrowolnie, to na lekarzach ciąży silna presja, by to robili. Co wiąże się dla nich ze sporymi konsekwencjami, bo jak wskazuje RPO, klauzula wykorzystywana jest głównie do zapewnienia odpowiedniej obsady dyżurów lekarskich w godzinach nocnych.

”Z niepokojem odbieram kolejne doniesienia medialne o wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out, głównie lekarzy rzadkich specjalności, oraz o dramatycznych niedoborach lekarzy niezbędnych do zabezpieczenia normalnego funkcjonowania placówek leczniczych, a także o ograniczaniu dotychczasowego zakresu świadczeń zdrowotnych (działalności poradni, oddziałów szpitalnych) i odwoływaniu zaplanowanych badań i zabiegów” - napisał Bodnar.

W skierowanym do Radziwiłła wystąpieniu dopytywał o pomysły na rozwiązanie tego palącego problemu. Zasugerował też, że zmiany przepisów dotyczących wynagrodzenia lekarzy jedynie zaostrzają sytuację.

W jego opinii dotychczasowe działania resortu zdrowia są niewystarczające, by doprowadzić do zakończenia sporu. Obecnie resort za pośrednictwem urzędów wojewódzkich zbiera dane na temat skali wypowiedzeń klauzul. Jednak RPO uważa, że trzeba iść o krok dalej.

”Konieczne jest stworzenie lekarzom i innym pracownikom medycznym realnej możliwości kształcenia, rozwoju zawodowego i pracy w zawodzie. Niezbędna jest również poprawa warunków pracy i wynagrodzeń pracowników, a zatem rewizja dotychczasowych koncepcji wzrostu nakładów na ochronę zdrowia oraz rozwiązań dotyczących minimalnego poziomu wynagradzania pracowników medycznych" - napisał w wystąpieniu skierowanym do szefa MZ.

Czytaj: www.pulshr.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze