RODO w przychodniach POZ mniej zawiłe. Jest pierwszy w Polsce kodeks postępowania

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, PZ15 grudnia 2022 07:50

Przychodnie lekarskie mają swój kodeks postępowania dotyczący ochrony danych osobowych. Prezes UODO zatwierdził dokument opracowany przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.

RODO w przychodniach POZ mniej zawiłe. Jest pierwszy w Polsce kodeks postępowania
Prezes UODO zatwierdził kodeks postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych opracowany przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie Fot. Anna Miastkowska/PZ
  • Na kodeks składają się przydatne wskazówki, które pozwolą prowadzić w gabinetach lekarskich właściwą politykę bezpieczeństwa danych przetwarzanych w placówce 
  • - Kodeks powstał po to, aby doprecyzować zawiłe przepisy związane z ochroną danych osobowych - tłumaczy Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego
  • Jak podkreśla, decyzja Prezesa UODO daje placówkom medycznym możliwość rozpoczęcia przygotowań do wdrożenia kodeksu
  • Podmiotem monitorującym stosowanie kodeksu została spółka RS Jamano

RODO w poradniach POZ mniej zawiłe. Prezes UODO zatwierdził kodeks postępowania

Federacja Porozumienie Zielonogórskie poinformowała, że 14 grudnia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził „Kodeks postępowania dotyczący ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”.

Oznacza to, że w ocenie organu nadzorczego jest on zgodny z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i stanowi odpowiednie zabezpieczenie w zakresie ochrony danych przewidzianych przepisami rozporządzenia. Decyzja Prezesa UODO kończy zatem okres pracy nad treścią kodeksu i daje placówkom medycznym możliwość rozpoczęcia przygotowań do jego wdrożenia.

- Kodeks postępowania RODO Porozumienia Zielonogórskiego powstał po to, by doprecyzować zawiłe przepisy związane z ochroną danych osobowych w placówkach medycznych. Dzięki znajdującym się w nim czytelnym instrukcjom, placówki będą w stanie wdrożyć odpowiednie rozwiązania oraz zyskać pełną kontrolę nad procesami zachodzącymi w obszarze ochrony danych osobowych, a tym samym zmniejszą ryzyko chaosu lub szukania niewłaściwych rozwiązań w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów - wyjaśnia Jacek Krajewski.

"Działania takie pomagają właściwie przestrzegać przepisów i wypełniać obowiązki"

Placówki medyczne zrzeszone w PZ niebawem będą mogły ubiegać się o członkostwo w kodeksie postępowania poprzez platformę internetową podmiotu monitorującego.

Jak tłumaczy Monika Krasińska, dyrektor departamentu Orzecznictwa i Legislacji UODO: Urząd Ochrony Danych Osobowych nieustannie zachęca organizacje zrzeszające podmioty z poszczególnych branż, aby występowały z inicjatywami tworzenia kodeksów postępowania.

- Działania takie pomagają podmiotom inicjującym we właściwym przestrzeganiu przepisów ochrony danych osobowych i wypełnianiu obowiązków, jakie nakłada na administratorów RODO - podkreśla.

Podmiot monitorujący 

Prezes UODO wręczył przedstawicielom spółki RS Jamano pierwszy certyfikat potwierdzający akredytację podmiotu monitorującego. 

- Z ochroną danych osobowych jest trochę jak z głaskaniem kota - to proces ciągły, nie jednorazowy. Podobnie jest ze stosowaniem kodeksu - przystąpienie placówki medycznej do kodeksu oznacza przyjęcie przez nią zobowiązania do zapewnienia i utrzymania wysokiego poziomu ochrony danych osobowych. Zadaniem podmiotu monitorującego jest natomiast bieżąca współpraca z placówkami, aby przez cały okres przynależności do kodeksu tak rzeczywiście było - mówi Paweł Makowski, wiceprezes Jamano.

Kodeks postępowania musi, jak informuje PZ, wskazywać podmiot monitorujący przestrzeganie tego dokumentu przez administratorów i podmioty przetwarzające, które do niego przystąpią. Sam spełnia określone wymagania, jak np.: posiadanie fachowej wiedzy w dziedzinie będącej przedmiotem kodeksu, zachowanie niezależności: dysponowanie procedurami pozwalającymi ocenić czy administratorzy przestrzegają kodeksu oraz takimi, które pozwolą mu rozpatrywać ewentualne skargi. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze