Pytanie do prezesa NFZ ws. kontroli wystawiania recepty na leki refundowane

Autor: ozzl.org.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 20:37

Zarząd Krajowy OZZL wystosował we wtorek (16 kwietnia) pismo do prezesa NFZ z pytaniem, czy kontroler NFZ prowadzący kontrolę w zakresie prawidłowości wystawiania recept na leki refundowane ma prawo podważać diagnozę postawioną przez lekarza lub sprawdzać zasadność jej postawienia?

Pytanie do prezesa NFZ ws. kontroli wystawiania recepty na leki refundowane
FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy uważa, że takie uprawnienie NFZ podważa zasadność wypisania danego leku i/lub jego dawkowania. OZZL przypomina, że w czasie spotkania z przedstawicielami Związku (4 kwietnia), minister zdrowia stwierdził kategorycznie, że kontroler NFZ nie ma prawa podważać diagnozy postawionej przez lekarza wystawiającego recepty na leki refundowane, ani sprawdzać zasadności jej postawienia, a jedynie sprawdzić, czy postawienie diagnozy zostało potwierdzone w dokumentacji medycznej.

Sprzeciw lekarzy wobec obowiązku określania refundacji wynika z faktu, że stanowi to ogromne obciążenie dla lekarzy - zwłaszcza wobec skomplikowanego systemu refundacji, przewidującego nieraz różne stopnie refundacji dla tego samego produktu chemicznego w zależności od CHPL konkretnego produktu handlowego. Stopień skomplikowania zwiększa się jeszcze bardziej w związku z b. częstymi zmianami na liście leków refundowanych - wyjaśnia OZZL.

Dodatkowym czynnikiem potęgującym sprzeciw jest możliwość karania lekarzy obowiązkiem "zwrotu nienależnej refundacji" w przypadku gdy kontroler NFZ stwierdzi, że recepty zostały wypisane nieprawidłowo (np. w nieuzasadnionym przypadku, lub z zastosowaniem niewłaściwej w danej chorobie refundacji).

Niedawna nowelizacja przepisów o kontroli podejmowanej przez NFZ nie tylko nie uchyliła przepisu o możliwości karania lekarzy "kwotą nienależnej refundacji", ale nawet rozszerzyła tę możliwość - konkluduje OZZL.

Czytaj: ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum