Puławy: walczą o lepszy kontrakt dla szpitala

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 13:56

Szpital Specjalistyczny w Puławach będzie musiał zamknąć najbardziej niedochodowe oddziały, jeżeli zostanie zmuszony do podpisania kontraktu z NFZ w takie formie jak jest proponowana dotychczas.

Placówka nie otrzymała dotychczas ok. 16 mln zł za nadwykonania, a jak podaje Dziennik Wschodni, proponowany przez NFZ kontrakt na przyszły rok ma być 5 mln niższy niż dotychczasowy.

Według kierownictwa placówki pieniędzy z kontraktu zaproponowanego przez NFZ starczyłoby tylko do lutego. Gdyby doszło do podpisania kontraktu, to pensje pracowników szpitala uległyby obniżce. Możliwe byłoby także zwolnienie 30 proc. zatrudnionych i zamknięcie 6 z 20 oddziałów.

– Byłyby to odziały z najgorszym wynikiem ekonomicznym, czyli oddział intensywnej terapii, neurologiczny, kardiologiczny, otolaryngologiczny, chirurgia dziecięca i ginekologiczny – mówi Waldemar Gardias, zastępca dyrektora ds. lecznictwa puławskiego szpitala. – Następny w kolejce jest oddział wewnętrzny.

Sytuacją szpitala zaniepokojeni są mieszkańcy Puław, którzy rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą obrony szpitala.

Petycje to jeden z pomysłów reaktywowanego Społecznego Komitetu Obrony Szpitala.

Radni powiatowi natomiast wysłali pismo do minister zdrowia Ewa Kopacz i prezesa NFZ, Jacka Paszkiewicza, w którym domagają się kontraktu na poziomie dwukrotnej wartości świadczeń wykonanych w I półroczu tego roku oraz apelują o zapłatę za nadwykonania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum