Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia | 07-10-2015 19:06

Puławy: szpital bierze kredyt - 20 mln złotych

Ruszy przetarg na kredyt dla puławskiego SP ZOZ. Zgodę na jego zaciągnięcie wyraził zarząd powiatu. Pieniądze mają pokryć najpilniejsze zobowiązania placówki i pozwolić na odzyskanie płynności finansowej.

Kredyt ma pozwolić na odzyskanie płynności finansowej. Fot. archiwum

Zadłużenie puławskiego szpitala można liczyć w dziesiątkach milionów złotych. Wierzyciele czekają na pieniądze za leki czy usługi medyczne, do niespłaconych należności doliczają karne odsetki.

To znacznie utrudnia wyjście na finansową prostą placówce. SP ZOZ nie ma środków na ich spłatę.

Wyniki finansowe szpitala także w tym roku są fatalne. Dyrektor Piotr Rybak przyznał, że szpital traci około miliona złotych miesięcznie. Wszyscy, na czele z zarządem powiatu, czekają na plan wyjścia z tego ekonomicznego kryzysu. Jego pierwszym elementem ma być nowy kredyt.

Przetarg na oferty kredytowe ma zostać ogłoszony w bieżącym tygodniu, a pieniądze na koncie puławskiego SP ZOZ mają pojawić się do 20 listopada.

Pokrycie najpilniejszych długów pozwoli na oddech, ale nowy kredyt nie uzdrowi ogólnie złej sytuacji finansowej szpitala. Do tego konieczne będą kolejne kroki zmierzające do ograniczenia wydatków

Więcej: www.dziennikwschodni.pl