Puławy: brak kontraktu zamknie chorym dostęp do tlenoterapii?

Autor: Kurier Lubelski, LJ/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 14:55

NFZ nie przedłuży kontraktu z puławskim hospicjum, które pomagało także pacjentom wymagającym tlenoterapii.

Puławy: brak kontraktu zamknie chorym dostęp do tlenoterapii?
Tlenoterapia jest stosowana m.in. u chorych z POChP.

Pacjenci cierpiący na choroby układu oddechowego z rejonu Puław będą mieć problem z dostępem do świadczenia – informuje Kurier Lubelski.

– Nasza placówka od pięciu lat dodatkowo obejmowała opieką medyczną także pacjentów nienowotworowych wymagających tlenoterapii. Na te świadczenia fundusz nie przedłużył z nami umowy na 2010 rok – poinformowała Justyna Walecz-Majewska, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Paliatywno – Hospicyjnej w Puławach.

Pacjenci szukali możliwości skorzystania z bezpłatnej dla nich tlenoterapii w lubelskich szpitalach, ale bezskutecznie. Placówki nie mają wystarczającej ilości koncentratorów, by mogło je wypożyczyć do domu chorym z Puław.

Lekarze podkreślają, że bez tlenoterapii jakość życia pacjentów ulegnie znacznemu pogorszeniu. Ich zdaniem, oddział NFZ w Lublinie powinien zmienić decyzję i podpisać kontrakt z jakąś placówką, która zapewni tlenoterapię chorym niewydolnym oddechowo.

Jak wyjaśnia Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ, powodem braku przedłużenia kontraktu z Niepublicznym Zakładem Opieki Paliatywno – Hospicyjnej w Puławach, jest niespełnienie przez placówkę jednego z warunków prawidłowej realizacji umowy. Tym niespełnionym warunkiem jest brak aparatu do badań gazometrycznych w miejscu udzielania świadczeń.  W związku z tym, lubelski oddział NFZ poinformował hospicjum o wygaśnięciu aktualnie obowiązującej umowy w przedmiotowym zakresie z dniem 31 grudnia 2009 roku.

– Podjęliśmy stosowne kroki w celu zabezpieczenia kontynuacji procesu leczenia u wszystkich 39 osób w zakresie tlenoterapia w warunkach domowych. Aktualnie trwają nadal negocjacje w zakresie określenia kwot zobowiązania w ramach umów na 2010 rok – zapewnia rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum