Puławy: NFZ tnie kontrakt lecznicy, komitet obrony szpitala protestuje

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 13:53

Związki zawodowe reaktywowały Społeczny Komitet Obrony Szpitala w odpowiedzi na obniżenie przez NFZ kontraktu o 5 mln złotych.

Puławy: NFZ tnie kontrakt lecznicy, komitet obrony szpitala protestuje
Decyzja NFZ nie poprawi dostępu pacjentów do świadczeń medycznych...

– Decyzję o reaktywowaniu komitetu  podjęliśmy w związku z sytuacją SPZOZ Puławy – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Lidia Twardowska, przewodnicząca komitetu oraz komisji zdrowia rady powiatu puławskiego. – Lubelski Oddział NFZ obniżył szpitalowi kontrakt o 5 mln – wyjaśnia Twardowska i dodaje, że nie wiadomo, o ile mniej SPZOZ, w którego strukturze działa oprócz szpitala także pomoc nocna i świąteczna, szkolna opieka pielęgniarska oraz opieka specjalistyczna, otrzyma mniej na leczenie w tych zakresach.

Komitet, który powstał trzy lata temu w celu obrony szpitala, został reaktywowany 25 listopada przez osiem związków zawodowych działających w SPZOZ Puławy oraz związki zawodowe w puławskich Zakładach Azotowych. W poniedziałek (30 listopada) prawdopodobnie odbędzie się pierwsze posiedzenie komitetu, który ma, jak zapewnia Lidia Twardowska, formułę otwartą i być może w jego składzie znajdzie się również dyrekcja szpitala oraz przedstawiciele starostwa powiatowego.

– Na razie sytuacja jest jednak dramatyczna – ocenia przewodnicząca. – Liczący 19 oddziałów i łącznie 500 łóżek szpital ma tylko za I półrocze tego roku 7 mln złotych strat z powodu nie zapłaconych nadwykonań. Gdyby uregulowano tę należność, nasz dług zmniejszyłby się o połowę. Jednak przy obecnym zadłużeniu zmniejszony kontrakt, to gwóźdź do trumny – dodaje Twardowska.

Lubelski Oddział NFZ nie zajął stanowiska w sprawie zmniejszenia kontraktu szpitala w Puławach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum