Ptok: zamiast życzeń – bilans zgonów pielęgniarek i protest 12 maja

Autor: Rynek Zdrowia   • 07 maja 2021 12:30

- Nikt waszym rodzinom ani waszym koleżankom w pracy nie wyrówna tych strat emocjonalnych - mówi do pielęgniarek i położnych w dniach ich świąt Krystyna Ptok.

Ptok: zamiast życzeń – bilans zgonów pielęgniarek i protest 12 maja
Protest pielęgniarek zaplanowany jest na 12 maja, rozpocznie się pod Sejmem na ul. Wiejskiej - podała Krystyna Ptok. Fot. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
  • Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych uważa, że na tę chwilę nie ma powodów do świętowania
  • W wyniku covid zmarło ponad 160 pielęgniarek i położnych, a sytuacja tych grup zawodowych w kolejnych latach będzie się pogarszała
  • Na 12 maja pielęgniarki i położne zapowiadają protest, który odbędzie się w 18 miejscach, a rozpocznie się pod Sejmem

W czwartek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Położnej, w sobotę obchodzimy Dzień Położnej Polskiej, w środę mamy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

- Szanowne koleżanki, chciałabym w tym miejscu złożyć normalne życzenia, jednak wydarzenia ostatniego roku związane z pandemią nie dają nam wielu powodów do radosnego obchodzenia naszego święta. Zmarło w wyniku covid ponad 160 pielęgniarek i położnych, to tak runął jeden samolot na ziemię - powiedziała w piątek (7 maja) Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. 

Dodała, że to był trudny rok dla pielęgniarek i położnych i chyli czoła za trud pracy.

- Wielu z was jest cichymi bohaterami. Informacje, które przekazywali liście do związku były zatrważające, interweniowaliśmy w wielu sprawach. W tym dniu chwilą ciszy właśnie chciałabym upamiętnić te wszystkie koleżanki, które od nas odeszły, ratując życie osób zakażonych covid w bardzo ciężkich warunkach. Nikt waszym rodzinom ani waszym koleżankom w pracy nie wyrówna tych strat emocjonalnych - podkreśliła Ptok.

Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 53 lat, a będzie 60 lat

Dodała, że święta pielęgniarek i położnych obchodzimy w Polsce sytuacji, w której średnia wieku tych grupach zawodowych to 53 lata.

- Mamy jeden z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o zabezpieczenie mieszkańców w opiekę pielęgniarską i położniczą to jest 5,3 osoby na 1000 mieszkańców. Zważywszy na sytuację pogarszającą się demograficzną, gdzie usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i lecznicze mają ogromne znaczenie, to jest porażający wskaźnik - alarmuje w przemówieniu Ptok.

Zaznacza, że liczba pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia stale maleje i tak jak w tej chwili mamy 53 lata - w 2030 r. średnia wieku pielęgniarki, ma wynosić 60 lat.

- W kolejnych latach z systemu ochrony zdrowia odchodzić będzie około 10,5 tys. osób w związku z uzyskaniem praw emerytalnych, a absolwentów mamy 5 300 corocznie i nie wszyscy do systemu wchodzą. Sytuacja tych pielęgniarek i położnych, które pracują stale będzie się pogarszała. To są wieloletnie zaniedbania, a obecny rząd nie realizuje polityki na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa, dlatego też 12 maja organizujemy w Warszawie protest w 18 punktach - podała Krystyna Ptok.

Protest pielęgniarek 12 maja - od ul. Wiejskiej

- Rozpoczynamy od ulicy Wiejskiej, bo obecny rząd daje taki przysłowiowy ‘’gwóźdź do trumny’’ pielęgniarstwa, przekazując do głosowania w Sejmie ustawę o najniższych wynagrodzeniach, gdzie współczynniki dla pielęgniarek są bardzo niskie, nieuznane są kwalifikacje pielęgniarek, które mają ukończone licencjaty i zrównani są pracownicy medyczni z pracownikami niemedycznymi w podmiotach leczniczych - wyliczyła szefowa OZZPiP. 

Zachęciła do obserwowania protestu 12 maja. Będzie ono transmitowane za Facebook oraz stronie internetowej. Na koniec złożyła jednak pielęgniarkom i położnym życzenia.

- Koleżanki, życzę wam przede wszystkim zdrowia radości, której ostatnio w naszym życiu trochę mało - życzyłabym sobie, żeby jej było więcej, żebyśmy wrócili do normalnej pracy, do normalnych obowiązków, do obsad pielęgniarskich zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Życzę wam spokoju w rodzinach, miłości, która jest tak ważna w naszym życiu i uskrzydla nas do wielu działań. Wszystkiego najlepszego szanowne koleżanki i do zobaczenia 12 maja - podsumowała przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum