×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ptok: przy takim podejściu do ustawy pielęgniarki powiedzą: dziękuję bardzo i pójdą na emeryturę

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia20 maja 2021 13:20

- Takie podejście do ustawy spowoduje, że grupa 70 tys. pielęgniarek w wieku 60+ oraz grupa 80 tys. od 50 do 59 lat, osiągając wiek emerytalny powie: dziękuję bardzo - mówi Krystyna Ptok.

Ptok: przy takim podejściu do ustawy pielęgniarki powiedzą: dziękuję bardzo i pójdą na emeryturę
Pielęgniarki: gdyby pielęgniarki odeszły na emeryturę trzeba by było zamknąć kilkaset szpitali/ Foto: Facebook
  • Dziura zastępstwa pokoleniowego w zawodzie jest coraz większa
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zapowiada, że w najbliższych dniach przedstawi szczegółowe dane na temat rzeczywistej liczby brakujących pielęgniarek i położnych
  • Statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia wieku w chwili zgonu to tylko 61,4 lat

- Sytuacja wiekowa w grupie pielęgniarek i położnych pogarsza się. Dziura zastępstwa pokoleniowego w zawodzie jest coraz większa. Rok rocznie na emeryturę będzie odchodzić 10,5 tys. osób. W systemie osób do 30 roku życia  mamy też 10,5 tys. - tłumaczyła na konferencji prasowej Krystyna Ptok, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych odnosząc się do najnowszych danych podanych przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Wynika z nich, że gdyby teraz z zawodu odeszły pielęgniarki, które posiadają już uprawnienia emerytalne, z mapy Polski zniknęłoby ok. 280 szpitali powiatowych. 

-  Takie podejście do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia spowoduje, że grupa 70 tys. pielęgniarek w wieku 60 plus, która zasila system oraz grupa 80 tys. w wieku od 50 do 59 lat, osiągając wiek emerytalny powie "dziękuję bardzo" - prognozuje przewodnicząca. 

 

Statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka

Statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka - niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych wydaje się być alarmująca. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat wyliczyła, iż średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,4 lat. Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji. Przypomnijmy - średnia wieku kobiet w Polsce to 81,8 lat - zauważa NIPiP.

Izba podaje także liczbę zgonów pielęgniarek w ostatnich pięciu latach oraz średni wiek zgonu. I tak: w 2016 r. zmarło 963 pielęgniarek (średni wiek zgonu 58,7 lat), w 2017 r. - 762 (60,7 lat), w 2018 r. - 1 021 (60,8 lat), a w 2019 r. - 968 (62,6 lat).

W roku 2020 zmarło 1 195 pielęgniarek (średni wiek zgonu 63,8 lat). W ciągu tych pięciu lat zmarło zatem łącznie 4 909 pielęgniarek, a średni wiek zgonu z tego okresu wynosi 61,4 lat.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek - 7 czerwca

OZZPiP poinformował, że 7 czerwca przeprowadzony zostanie strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych.

Jeszcze w maju natomiast: 

- W dniach 24 i 28 maja odbędzie się posiedzenie prezydium Forum Związków Zawodowych, które uzgodni formę wsparcia działań OZZPiP oraz Branży Ochrony Zdrowia.

- W dniu 27 maja odbędzie się posiedzenie wspólne przewodniczących regionów i  przewodniczących okręgowych izb pielęgniarek i położnych jako kontynuacja działań w ramach podpisanego w roku 2015 porozumienia o współpracy.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze