Pszczyna: ponad 10 mln zł od samorządu na potrzeby szpitala po wznowieniu działalności, mogło go już nie być

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 17:08

Ponad 10 mln zł trafiło do Szpitala Powiatowego w Pszczynie (Śląskie) ze środków powiatu i innych jednostek w okresie od wznowienia działalności przez tę placówkę w sierpniu 2018 r. do końca 2019 r.- podano podczas środowej (5 lutego) konferencji prasowej.

Pszczyna: ponad 10 mln zł od samorządu na potrzeby szpitala po wznowieniu działalności, mogło go już nie być
Samorząd zakupił dla szpitala nowy sprzęt medyczny. Fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem działalności szpitala prowadzonego przez powiatową spółkę.

Przypomnijmy, że liczący 104 tys. mieszkańców powiat pszczyński w 2018 r. przez miesiąc nie miał na swoim terenie szpitala. Placówka przestała leczyć pacjentów po tym, jak NFZ wypowiedział umowę na świadczenie usług dzierżawiącej ją spółce. Powodem były zagrażające bezpieczeństwu pacjentów nieprawidłowości wykazywane podczas wielu kontroli.

Władze powiatu pszczyńskiego zadeklarowały, że przejmą prowadzenie szpitala. Prowadząca go wcześniej spółka nie zgodziła się na cesję kontraktu z NFZ, więc powiat powołał własną i zainwestował w budynek. W ogłoszonym następnie przez NFZ konkursie ofertę złożyły obie spółki, ale żadna nie spełniła niezbędnych wymagań. Ostatecznie jednak powiatowa spółka zdobyła kontrakt i prowadzi szpital.(PAP)

- Podstawowym źródłem finansowania działalności medycznej w szpitalu są środki z kontraktu NFZ, jednak są one niewystarczające na pokrycie bieżącej działalności placówki. Dlatego chcemy pobudzać działania na rzecz zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej odpowiedzialności za zdrowie - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej starosta pszczyński Barbara Bandoła.

Dzięki akcjom społecznym w 2019 r. mieszkańcy przekazali na rzecz Szpitala Powiatowego w Pszczynie ponad 61 tys. zł. - Za tę pomoc bardzo dziękuję i proszę samorządy, mieszkańców i instytucje o trwanie w sojuszu na rzecz szpitala - podkreśliła starosta.

Dodała, że pieniądze ze zbiórek publicznych, wpłaty darowizn i 1proc. podatku są bardzo ważne dla rozwijania i unowocześniania szpitala.

- Od momentu wznowienia działalności przez szpital w sierpniu 2018 r. do końca 2019 r. powiat dzięki swoim oraz pozyskanym środkom przekazał na działalność placówki ponad 10 mln zł. Środki na wspieranie szpitala zabezpieczyliśmy także w budżecie powiatu na rok 2020 i na dziś to 2 mln zł - powiedziała Barbara Bandoła.

1 mln zł powiat pszczyński już przekazał na dopłaty do bieżącej działalności szpitala. Kolejny milion zostanie wykorzystany na niezbędne prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym obiektu.

Jak poinformował dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie dr Marcin Leśniewski, środki przekazane podczas zbiórek przez mieszkańców zostaną wykorzystane we wszystkich przestrzeniach placówki.

- Jesteśmy w trakcie procedury pozwalającej zakupić głowicę ultrasonograficzną do badań przezciemiączkowych noworodków. Zaplanowaliśmy także wydatki na bardzo ważny sprzęt diagnozujący i monitorujący pacjentów na niemal wszystkich oddziałach szpitalnych. Dla oddziału geriatrycznego zakupimy holter EKG, na oddziałach: chorób wewnętrznych, neurologiczny i ginekologiczno-położniczy pojawią się nowe kardiomonitory. Ze środków zebranych przez stowarzyszenie Omnibus oddział chirurgiczny, ortopedyczny i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy wyposażymy w nowe urządzenia EKG - wyliczał dyrektor.

W przygotowaniu jest także przetarg na dostawę sześciu respiratorów, które zostaną kupione dzięki pieniądzom zadeklarowanym przez gminy powiatu pszczyńskiego w kwocie 550 tys. zł. To kolejne wsparcie gminnych samorządów - w ubiegłym roku gminy powiatu przekazały 740 tys. zł na zakup sprzętu dla placówki.

PAP - Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum