Pszczyna: kontrakt dla hospicjum znacznie wyższy, ale przybywa także pacjentów

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 13:23

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało kontrakt z NFZ na opiekę nad 27 pacjentami. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim kontraktowaniu, jednak liczba pacjentów, którzy kierowani są do pszczyńskiej placówki, od kilku miesięcy sięga 50 chorych miesięcznie i nadal wzrasta.

Pszczyna: kontrakt dla hospicjum znacznie wyższy, ale przybywa także pacjentów
Każdego miesiąca do hospicjum kierowanych jest ok. 50 osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce działa kilkaset hospicjów, ale tylko 1/3 z nich prowadzona jest przez organizacje społeczne, które niosą pomoc chorym bezpłatnie. Jednocześnie hospicja te zatrudniają wykwalifikowaną kadrę medyczną (lekarzy i pielęgniarki ze specjalizacją z medycyny paliatywnej) oraz psychologów i fizjoterapeutów. Tylko tak wykwalifikowany zespół pracowników daje możliwość ubiegania się o kontrakt z NFZ.

Do kryteriów, które hospicjum musi spełnić, aby zdobyć kontrakt należą m.in.: bardzo wysokie kompetencje i doświadczenie całego personelu opiekującego się chorymi, wykazywane w oparciu o konkretne kursy, specjalizacje, lata pracy przy łóżku chorego; odpowiednia liczba etatów zabezpieczająca potrzeby chorych, prowadzenie dokumentacji medycznej i sprawozdawczości elektronicznej; ubezpieczenia, umowy na wykonanie badań diagnostycznych, laboratoryjnych, czy transport sanitarny oraz posiadanie sprzętu medycznego i pomocniczego.

Pszczyńskie hospicjum otrzymuje kontrakty z NFZ od 2000 roku, jednak nigdy ich wymiar nie przekraczał sfinansowania opieki nad 10 chorymi. Tymczasem od listopada 2018 r. liczba chorych, którymi hospicjum opiekuje się w ciągu miesiąca dochodzi do 50 osób. W tym roku po raz pierwszy kontrakt z NFZ sięgnął skali, która w połowie odpowiada potrzebom chorych hospicjum św. Ojca Pio. O sfinansowanie potrzeb wszystkich pozostałych chorych hospicjum musi zabiegać samodzielnie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum