Pszczyna: NFZ odrzucił wszystkie oferty w konkursie na świadczenia. Czy szpital przetrwa?

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2018 15:21

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował w czwartek (21 czerwca), że w toku postępowania konkursowego prowadzonego na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim zostały odrzucone wszystkie oferty złożone przez samorządową spółkę Centrum Przedsiębiorczości. Aktualna umowa obowiązuje tylko do 30 czerwca.

Rzecznik ŚOW NFZ: - Obecnie nie ma podstaw do zawarcia kontraktu z placówką, który nie gwarantuje pacjentom właściwej i zgodnej z przepisami opieki. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Jak podała Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, starająca się o kontrakt, należąca do powiatu spółka Centrum Przedsiębiorczości nie spełnia warunków wymaganych w obowiązujących przepisach, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

- Śląski Oddział Wojewódzki  NFZ obecnie nie ma podstaw do zawarcia kontraktu z placówką, która nie gwarantuje pacjentom właściwej i zgodnej z przepisami opieki - przekazała Małgorzata Doros.

Jak przypomina rzeczniczka, 12 czerwca dyrekcja Śląskiego OW NFZ wystosowała komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej, niezbędnej pomocy w przejmowaniu pacjentów dotychczas leczących się w Szpitalu w Pszczynie, wymagających dalszej hospitalizacji.

"Śląski OW NFZ podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom Szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuacji leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc pod numer całodobowej infolinii: 801 002 903 lub w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku na numer: 32 735 16 00" - podaje NFZ w komunikacie dla mediów.

Powiat liczący 108 tysięcy mieszkańców bez szpitala?
Konkurs został rozpisany po tym jak Fundusz rozwiązał 20 marca br. umowę ze spółką Centrum Dializa prowadzącą powiatowy Szpital w Pszczynie. Powodem podjęcia takiej decyzji - jak informował NFZ - były m.in. negatywne wyniki wielokrotnych kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia - wygasa 30 czerwca 2018 r.

NFZ rozwiązując w marcu umowę z Centrum Dializa przywołał m.in. fakt nie spełniania przez szpital norm techniczno-sanitarnych oraz przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Tydzień temu NFZ odrzucił ofertę konkursową na dalsze prowadzenie Szpitala w Pszczynie przedstawioną przez spółkę Centrum Dializa.

Jak stwierdza Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie, po 30 czerwca opieki medycznej na miejscu zostanie pozbawionych 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego. 

Wcześniej, po wypowiedzeniu umowy spółce Centrum Dializa przez NFZ, zarządy powiatu pszczyńskiego i powiatów ościennych zdecydowały, że prowadzenia szpitala w Pszczynie podejmie się samorządowa spółka Centrum Przedsiębiorczości. Starostwo wypowiedziało umowę dzierżawy budynku szpitala spółce Centrum Dializa, która prowadziła powiatowy Szpital w Pszczynie jako operator zewnętrzny.

17 kwietnia starostwo poinformowało ŚOW NFZ pisemnie o gotowości przejęcia odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców przez spółkę samorządową. Spółka zagwarantowała zatrudnienie wszystkim pracownikom zamykanego szpitala spółki Centrum Dializa od 1 lipca - przypomina Marcela Grzywacz.

Starostwo Powiatowe w trybie pilnym przeznaczyło 5 mln złotych na prace remontowe i zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia szpitala. Jednocześnie rozpoczęło remont dwóch nieużytkowanych pięter budynku.

Po wizytacji...
23 maja NFZ ogłosił konkurs, w którym złożyła ofertę spółka samorządowa zależna od powiatu pszczyńskiego. 

- 18 czerwca odbyła się wizytacja, na którą przyjechało 11 kontrolerów - mówi Grzywacz.

Dodaje: - Podczas kontroli okazano zarówno pomieszczenia wciąż użytkowane przez Centrum Dializa, jak również nowo wyremontowane puste oddziały przygotowane do przyjęcia pacjentów. Okazano również cały sprzęt wykazany w ofercie. Pomimo oficjalnych wezwań i informacji Centrum Dializa utrudniała wizytację nie okazując wszystkich elementów będących w ich użytkowaniu.

Jak podaje rzeczniczka starostwa, podczas kontroli okazano również dział farmacji i pracownię RTG: - Pracownia została uzgodniona z inspekcją sanitarną, a dział farmacji z wojewódzkim inspektoratem farmaceutycznym. W chwili obecnej w szpitalu funkcjonują i są odebrane zarówno apteka jak i pracownia RTG.

Zdaniem rzeczniczki "wszystkie warunki możliwe do spełnienia zostały spełnione i okazane NFZ".

- Pomimo tego NFZ w sposób niezrozumiały odrzucił ofertę Szpitala Publicznego samorządowego, powołując się na niezaistniałe powody. Tym samym od 1 lipca 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego pozostało bez opieki medycznej. 300 osób deklarujących chęć dalszej pracy w nowo utworzonym szpitalu pozostaje bez pracy. Postępowanie NFZ świadczy o chęci zamykania szpitali - komentuje sytuację Marcela Grzywacz.

Jak powiedziała nam Małgorzata Doros, konkurs formalnie pozostaje nierozstrzygnięty. - Do 30 czerwca podjęta zostanie ostateczna decyzja - poinformowała rzeczniczka śląskiego NFZ.

Rzeczniczka nie chciała wypowiadać się na temat dalszych działań NFZ. Nie można wykluczyć, że Fundusz rozpisze kolejny konkurs, do którego będzie mogła stanąć ponownie m.in. spółka samorządowa.

Konkurent napisał do prokuratury
Aby stanąć do konkursu rozpisanego przez NFZ, spółka samorządowa Centrum Przedsiębiorczości (istniała już wcześniej - red.) zarejestrowała prowadzenie działalności leczniczej. Spółka Centrum Dializa, konkurując formalnie o kontrakt, wytknęła spółce samorządowej błędy w procedurze rejestracyjnej.

- W trakcie rejestracji spółki należy m.in. oświadczyć, że budynek, w którym będzie się prowadzić działalność szpitalną spełnia normy sanepidu i ochrony przeciwpożarowej. Otóż złożone przez spółkę starosty oświadczenia są nieprawdziwe - twierdzi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Centrum Dializa Sp. z o.o.

Dotychczasowy operator szpitala dowodził, że nawet jeśli Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. wygra konkurs rozpisany przez NFZ, to do końca czerwca nie rozpocznie prowadzenia jakichkolwiek prac remontowych w budynku szpitala, "albowiem nie posiada do niego tytułu prawnego, a nadto w szpitalu hospitalizowani są cały czas pacjenci i prowadzenie takich prac nie jest możliwe".

Spółka informowała też, iż zakres prac wykonania których żądają Państwowa Powiatowa Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Sanitarna jest tak obszerny, że nie sposób zrealizować ich w ciągu kilku tygodni.

Centrum Dializa Sp. z o.o. złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, twierdząc, że spółka samorządowa starająca się o prowadzenie szpitala w Pszczynie, we wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą składanemu organowi prowadzącemu rejestr oświadczyła nieprawdę. Wpis do rejestru wymaga złożenia oświadczenia m.in. o treści "znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności leczniczej w zakresie objętym składanym wnioskiem określone w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 160)".

"Zmiana jedynie podmiotu mającego prowadzić szpital nie powoduje, że budynek i jego pomieszczenia z tego powodu nagle zaczną spełniać wymagania określone w art. 22 ustawy o działalności leczniczej" - podnosiła Centrum Dializa Sp. z o.o.

By budynek szpitala pszczyńskiego spełniał wymogi konieczne są zakrojone na szeroką skalę remonty. Dotąd ich nie zakończono. Można przypuszczać, że skierowanie przez Centrum Dializa Sp. z o.o.  zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa miało istotny wpływ na odrzucenie oferty konkursowej Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. 

Czytaj też: Pszczyna: NFZ rozwiązał umowę z szpitalem. Wypadnie z sieci?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum