Przypadkowe zakłucia i zranienia medyków. Szpitale chcą im zapobiegać. Jest deklaracja

Autor: oprac. KM • Źródło: materiały prasowe20 lipca 2021 10:30

Szpitale podpisują deklarację “Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” i zobowiązują się do wdrożenia rozwiązań przeciwko przypadkowym zakłuciom oraz zranieniom personelu medycznego. Na te najbardziej narażone są pielęgniarki.

Przypadkowe zakłucia i zranienia medyków. Szpitale chcą im zapobiegać. Jest deklaracja
Co roku w Polsce dochodzi do prawie 50 000 zakłuć i zranień wśród personelu medycznego podczas wykonywania czynności zawodowych. Fot. Shutterstock
  • “Wytyczne techniczne dotyczące zakłuć i zranień” to dokument, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy personelu medycznego, głównie pielęgniarek
  • Co roku w Polsce personel medyczny doznaje ok. 50 tys. zakłuć i zranień podczas czynności zawodowych
  • Deklaracja "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" może być znakiem, że jest potrzebna forma regulacji w zakresie objętym przez dokument - twierdzi dr Paweł Witt

Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przygotowała dokument, w którym przedstawia zbiór zasad, których wdrożenie ma pomóc szpitalom w zapobieganiu sytuacjom przypadkowych zakłuć i zranień sprzętem medycznym. Ten dokument to “Wytyczne techniczne dotyczące zakłuć i zranień”. Celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy personelu medycznego, przede wszystkim pielęgniarek najbardziej narażonych na takie sytuacje. Deklaracja trafiła do szpitali. Czy ją podpiszą?  

Według rozporządzenia z 2013 r. odpowiedzialność za zranienia personelu ponoszą pracodawca i pracownik. Pracodawca jest zobowiązany do opracowania i wdrożenia procedur, które wyeliminują lub ograniczą narażenie na zranienie ostrymi narzędziami, a pracownik ma obowiązek ich przestrzegania. Nie przewidziano jednak dodatkowych rozwiązań systemowych, np. dla szpitali, które zapewniałyby edukację służby zdrowia, lepszy dostęp do bezpiecznych rozwiązań i przede wszystkim elektroniczną rejestrację takich zdarzeń. Brak regulacji tego obszaru powoduje, że wiele chorób może uderzać bezpośrednio w personel.  

Prawie 50 000 zakłuć i zranień rocznie

Badania przeprowadzone z udziałem pracowników służby zdrowia mrożą krew w żyłach. Co roku w Polsce dochodzi do prawie 50 000 zakłuć i zranień wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań zawodowych. Najbardziej narażony jest personel pielęgniarski, którego praca opiera się na używaniu sprzętu medycznego takiego jak np. igły czy skalpele, ale także szklane ampułki. Niestety, jak wynika z raportu „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach”, blisko 70 proc. personelu medycznego zraniło się nawet do 5 razy podczas swojego stażu pracy, z czego 40 proc. nie zgłosiło takiego zdarzenia w swoim miejscu pracy. 

Deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” została przygotowana w oparciu o Dyrektywę Rady Unii Europejskiej, dotyczącą zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej. Szpitale, które podpisują deklarację, oświadczają tym samym, że dbają o prawidłową organizację pracy zespołu (monitorują, adnotują, edukują, analizują zdarzenia zakłucia lub zranienia) i mają wdrożone konkretne wytyczne dla pracowników odnośnie sposobu postępowania, udostępniają także środki eliminujące lub ograniczające ryzyko zranienia.  

Zakłucia i zranienia w szpitalach do regulacji 

– Podpisanie deklaracji przez jak największą liczbę szpitali w Polsce jest niezwykle ważne. Może być to znak dla rządu, że taka forma regulacji jest potrzebna. To ważne, by zagwarantować bezpieczeństwo całemu personelowi medycznemu, zwłaszcza pielęgniarkom, grupie, która w czasie pandemii gwarantowała je innym. Niestety blisko 70 proc. wszystkich takich zdarzeń przytrafia się właśnie tej grupie. Do zakłuć dochodzi głównie na sali zabiegowej i opatrunkowej (44 proc.) oraz przy łóżku pacjenta (37 proc.).  Wiele z tych zdarzeń można by ograniczyć zmieniając chociażby sprzęt medyczny, zalecając odgórnie zakup np.  maksymalnie bezpiecznych ampułek bezigłowych. Popularne ampułki szklane odpowiadają za połowę zakłuć i zranień – mówi ekspert dr Paweł Witt, autor badania.  

Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

W skład Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wchodzą: Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Terapii oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Jej celem jest redukowanie liczby przypadków ekspozycji zawodowej związanej ze zranieniami i zakłuciami podczas codziennej pracy personelu medycznego.  

O deklaracji 

Deklaracja „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”, to inicjatywa, która została przygotowana w oparciu o Dyrektywę Rady Unii Europejskiej dotyczącą zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej oraz zespół ekspertów. Dokument skierowany jest do dyrekcji szpitali. Deklarację można podpisać tutaj: www.deklaracje-bezpiecznyszpital.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze