PAP/Rynek Zdrowia | 14-10-2008 09:39

Przyjmują pacjentów poza kolejnością zapisów

NFZ ostrzega, że przestanie płacić za pacjentów, którzy bez powodu zostali przyjęci poza kolejnością.

W ostatnim kwartale 2007 r. kolejkę oczekujących na operację zaćmy "przeskoczyło" ponad 800 osób. Jedna trzecia spośród nich nie miała do tego uzasadnienia medycznego. Urzędnicy nie chcą oficjalnie mówić, że ktoś wziął łapówkę.

– Z naszych kontroli wynika, że kolejność wykonywania zabiegów nie ma nic wspólnego ze stanem zdrowia pacjentów ani z kolejnością, w jakiej zgłaszają się do lekarza - podsumowuje Edyta Grabowska, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na razie fundusz sprawdzał w 84 szpitalach, jak pacjenci są przyjmowani na operację zaćmy. Trwa też kontrola, jak wygląda oczekiwanie na protezę kolana czy stawu biodrowego. Na obie operacje można czekać nawet kilkanaście miesięcy. To najdłuższe kolejki w służbie zdrowia. Od stycznia NFZ chce też kontrolować najpopularniejsze zabiegi kardiochirurgiczne.

Po co to wszystko? Od przyszłego roku fundusz zwiększy limit przyjęć tym szpitalom, w których tworzy się kolejka - jeżeli będą przyjmować na operacje zgodnie z przepisami. NFZ grozi też jednak, że przestanie płacić za pacjentów, którzy bez powodu zostali przyjęci poza kolejnością.

- Nie ma innego sposobu, by wymusić równe traktowanie pacjentów - przyznaje rzecznczka Funduszu.