Przychodnie płacą gigantyczne rachunki za gaz. PPOZ alarmuje premiera

Autor: oprac. MP • Źródło: PPOZ/Rynek Zdrowia20 stycznia 2022 14:41

- Podwyżki cen paliw gazowych stanowią zagrożenie płynności finansowej szpitali i przychodni. Bez wsparcia dostępność pacjentów do świadczeń będzie poważnie zagrożona - alarmuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia pisząc listy do premiera i ministra aktywów państwowych.

Przychodnie płacą gigantyczne rachunki za gaz. PPOZ alarmuje premiera
PPOZ alarmuje ws. cen gazu dla szpitali Fot. Shutterstock
  • Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia napisało listy do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina
  • PPOZ wskazuje, że gigantyczne podwyżki gazu spowodują zamykanie kolejnych placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej
  • - Opłaty z nieco ponad 4 tys. zł wzrosły do ponad 20 tys. Rachunek matematyczny jest prosty. To kilkaset procent więcej - wylicza
  • W ocenie Porozumienia konieczne jest zapewnienie ochrony
    wszystkim placówkom medycznym, które udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych na podstawie umowy zawartej z NFZ

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia pisze do premiera ws. cen gazu

- Wszechobecne podwyżki przy braku wsparcia dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli pozostawienie ich z olbrzymimi, druzgocącymi wręcz rachunkami, terminami płatności spowoduje zamykanie się kolejnych poradni - podkreśla Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w listach do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Jak wskazuje Porozumienie, jeżeli rząd nie podejmie natychmiastowych działań interwencyjnych, dostępność do świadczeń medycznych dla pacjentów POZ będzie poważnie zagrożona.

- Pierwsze rachunki za gaz w nowym roku dla niektórych placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej są szokujące. Opłaty z nieco ponad 4 tys. zł wzrosły do ponad 20 tys. Rachunek matematyczny jest prosty. To kilkaset procent więcej - wylicza PPOZ.

Taryfa ulgowa na gaz dla podmiotów opieki zdrowotnej. "Konieczne szybkie wsparcie"

Porozumienie odnosi się do złożonego już w Sejmie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych, które przewiduje objęcie ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. m.in. odbiorców paliw gazowych będących „podmiotami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby udzielania tych świadczeń".

Zgodnie z nim, taryfą ochronną mają być objęte podmioty, które złożą oświadczenie zawierające określenie szacowanej części paliwa gazowego, które będzie zużywane na potrzeby objęte stawkami preferencyjnymi oraz na potrzeby nimi nieobjęte, a także wskazanie danych służących określeniu tych szacunkowych części paliwa pod rygorem odpowiedzialności karnej.

- Konieczne jest szybkie wprowadzenie tego prawnego wsparcia i opracowanie poradnika, który w przejrzysty sposób wskazywałby podmiotom składającym oświadczenie, jakimi metodami powinny oszacować część paliwa gazowego, która będzie zużywana na potrzeby objęte ochroną taryfową. Zawarte w art. 62bb ust. 2 uregulowanie tej kwestii może bowiem okazać się niewystarczające - wskazuje PPOZ.

"Brak szybkiej interwencji spowoduje zamknięcie kolejnych placówek POZ"

- W związku z napływającymi już rachunkami za zużycie paliw gazowych przez podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, informuję, iż kwoty tych rachunków są druzgocące dla każdego podmiotu - napisała w piśmie do premiera Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Nie wolno zapominać, że placówki POZ obecnie są pierwszą linią frontu walki nie tylko z COVID-19, co generuje rosnące z dnia na dzień oczekiwania ze strony zarówno pacjentów, ale również i decydentów, w celu zabezpieczenia Polakom świadczeń medycznych. Wszechobecne podwyżki są zagrożeniem dostępności świadczeń - usług medycznych POZ dla pacjentów - dodała. 

- Brak szybkiej interwencji i pozostawienie podmiotów leczniczych z tak olbrzymimi rachunkami spowoduje zamknięcie kolejnych placówek POZ, gdyż jako podmioty niepubliczne nie mamy możliwości zadłużania się i oczekiwania na spłatę i oddłużanie - podkreśliła Bożena Janicka.

Całość pism PPOZ do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum