Przez VAT zniknie ze szpitali outsourcing?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 09:59

Placówki medyczne mogą zostać zmuszone do wykonywania usług sprzątających, cateringowych czy dezynfekcyjnych we własnym zakresie. Taki ma być skutek najnowszej interpretacji ogólnej ministra finansów.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jeśli szpitale skorzystają z usług firm zewnętrznych, do ceny netto dopłacą 23 proc. VAT.

Z interpretacji ogólnej ministra finansów (z 29 grudnia 2017 r. nr PT1.8101.5.2017.PSG.622) wynika, że usługi "ściśle związane z medycznymi", takie jak sprzątanie, dostawa wyżywienia, pranie i wymiana odzieży oraz pościeli szpitalnej, są zwolnione z VAT tylko wtedy, gdy są wykonywane przez podmiot prowadzący działalność "w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia".

Jak wyjaśnia Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, w uproszczeniu można więc przyjąć, że zwolnienie dla "usług ściśle związanych” z medycznymi przysługiwać będzie, gdy "szpitale będą świadczyć usługę na rzecz szpitala”.

Szpitale, tak jak i inne placówki medyczne, nie mogą odliczać podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy. Wynika to z tego, że same wykonują głównie usługi zwolnione z VAT. Oferty były więc nierzadko składane na „kompleksowe usługi utrzymania czystości w szpitalu wraz z usługami wykonywanymi przez sanitariuszy oraz transportem wewnętrznym” - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jedynie dodatkowo szpital oczekiwał pomocy przy przygotowywaniu łóżek dla pacjentów oraz współpracy przy opiece nad chorymi. Jednak z wystawionej potem faktury wynikało, że największą pozycją były właśnie usługi dodatkowe. 

To stało się m.in powodem, że "wkroczył fiskus".

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum