Przeworsk: jak uratować przed likwidacją oddziały położnictwa i neonatologii?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2019 09:44

Dyrektor Grzegorz Jedynak, który kieruje SP ZOZ w Przeworsku od kilku miesięcy, przekonał radnych powiatu przeworskiego, aby nie podejmowali decyzji o likwidacji oddziałów położniczego i neonatologicznego w zadłużonej na kwotę 14 mln zł lecznicy. Po rozmowach z zarządem powiatu uzyskał czas na próbę ratowania tych jednostek.

Przeworsk: jak uratować przed likwidacją oddziały położnictwa i neonatologii?
Zdaniem nowego dyrektora, należy zachęcić kobiety do rodzenia w miejscowym szpitalu Fot. Archiwum

Zgodnie z audytem, jaki przeprowadziła firma Know How ze Szczecina, oddział rehabilitacji neurologicznej w przeworskim szpitalu powinien poszerzyć zakres usług o działalność komercyjną, urologiczny - zwiększyć liczbę zabiegów laparoskopowych, kardiologiczny - poszerzyć diagnostykę, oddział geriatryczny - zwiększyć liczbę łóżek i otworzyć poradnię a oddział ortopedyczny - zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów (m.in. wszczepienia endoprotez) - informuje Gazeta Wyborcza.

Najbardziej radykalne rozwiązanie zaproponowano dla oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego: ponieważ przynoszą straty, należałoby je zlikwidować. Jedną z przesłanek jest spadająca liczba porodów w przeworskiej lecznicy. W 2018 r. było ich 366. W tym roku do końca września urodziło tu 245 dzieci. To mniej niż jeden poród dziennie.

Zdaniem dyrektora Jedynaka należy zachęcić kobiety do rodzenia w przeworskim szpitalu, ale to wymaga poprawy warunków na oddziale, trzeba również otworzyć nowe gabinety lekarskie, aby ułatwić dostęp do porad. Na efekty tych działań trzeba będzie jednak poczekać.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum