Przetnijmy węzeł gordyjski w taryfikacji procedur

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 16 października 2019 11:17

Jeżeli prowadząca taryfikację procedur AOTMiT nie będzie miała dobrych danych od świadczeniodawców, to świadczeniodawcy nie mogą liczyć na to, że wyceny będą aktualizowane, a praca Agencji szybsza - mówi nam wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Przetnijmy węzeł gordyjski w taryfikacji procedur
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. PTWP

Jak zaznacza wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zwiększyła zakres prowadzonych postępowań taryfikacyjnych. Do wycen podchodzi kompleksowo, analizując cały proces terapeutyczny.

- Dzisiaj nie jest trudno pokazać wybrane świadczenie, przecenione albo niedoszacowane, natomiast istotne  jest pytanie, jak te wyceny funkcjonują całościowo. Dzisiaj chirurgia onkologiczna jest zapewne niedoszacowana, ale możemy założyć, że radioterapia w niektórych zakresach jest przeszacowana. Zatem na wyceny trzeba patrzeć w sposób złożony, kompleksowy - mówi wicemister, zaznaczając, że dopiero przy takim podejściu możliwa jest ocena czy wyceny konkretnych jednorodnych grup produktowych są, czy nie są niedoszacowane.

Według wiceministra AOTMiT mogłaby przeprowadzać taryfikację 5-6 razy szybciej i w szerszym zakresie procedur, gdyby uzyskiwała dobrej jakości dane ze szpitali.

Jak dodaje, pewnym remedium jest tu wdrażany standard rachunku kosztów, który od 1 stycznia będzie obowiązujący dla szpitali, choć na razie jeszcze w formie uproszczonej. - Już ten standard określi czego będziemy wymagali za 2-3 lata, ale dajemy czas, żeby świadczeniodawcy mogli się przygotować - wyjaśnia wiceminister Sławomir Gadomski.

Zdaniem ministra, nowy standard liczenia kosztów powinien wejść jak najszybciej i być obligatoryjny.

- Jeżeli Agencja nie będzie miało dobrych danych od świadczeniodawców, to ci świadczeniodawcy nie mogą liczyć na to, że te wyceny będą aktualizowane i szybciej realizowane. Musimy przeciąć ten węzeł gordyjski. Podmioty muszą nam zapewnić lepsze dane, wtedy Agencja będzie realizowała znacznie więcej projektów - podkreśla.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (WKG, Białystok, 25-26 września 2019 r.).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum