Przetarg nie rozstrzygnięty, więc zaproszenia na badania nie będą wysyłane

Autor: Życie Warszawy/ Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2008 10:56

Ponad tysiąc warszawianek nie dowie się, że przysługują im bezpłatna mammografia i cytologia. Powód? NFZ nie wysłał zaproszeń na badania.

– Musieliśmy unieważnić przetarg na ich wysyłkę – tłumaczy Grzegorz Furgał z centrali NFZ. – Cena najkorzystniejszej oferty przekroczyła pulę, którą mogliśmy wydać. Wysyłanie zaproszeń przenieśliśmy więc na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Urzędnik tłumaczy, że Fundusz nie mógł po prostu dołożyć pieniędzy, by zapłacić za wysyłkę.

– Dostajemy na ten cel fundusze z Ministerstwa Zdrowia. W przyszłym roku poprosimy o więcej pieniędzy.

W Centrum Onkologii przy ul. Roentgena miesięcznie wykonywanych jest ok. 700 tego typu badań. W grudniu ta liczba zdecydowanie spadnie.

– Po prostu panie nie przyjdą, bo nie będą wiedziały, że mogą je zrobić za darmo – wyjaśnia Barbara Jobda, odpowiedzialna w Centrum za programy przesiewowe. – A te zaproszenia to dla kobiet w wieku 50 – 69 lat podstawowe źródło informacji o badaniach. Dzięki nim mają poczucie, że komuś zależy na ich zdrowiu.

To nie pierwsza sytuacja, w której zaproszenia na bezpłatne badania nie dotarły do kobiet w Warszawie. Podobnie było także w czerwcu i lipcu. To, że zaproszenia nie doszły, spowodowało zastój w szpitalnych gabinetach – wykonano wtedy o połowę mniej badań. NFZ twierdził, że zaproszenia zostały wysłane. Zaginione koperty przypadkowa spacerowiczka znalazła pływające w Wiśle.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum