×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przepływ danych w systemie ze szkodą dla szpitali

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia   • 21 czerwca 2010 11:00

W czasie zawiłej drogi, jaką musi przejść informacja o tym, że pacjent jest ubezpieczony, dane tracą na aktualności a szpitale pieniądze.

Przepływ danych w systemie ze szkodą dla szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zanim informacja o tym, że pacjent jest ubezpieczony trafi do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych musi od pracodawcy wyjść do oddziału ZUS, potem do Centrali ZUS, stamtąd do Centrali NFZ, gdzie wprowadza się je do CWU – wylicza Dziennik Gazeta Prawna.

Przepływ informacji między instytucjami może trwać nawet kilka miesięcy. W efekcie, mimo że pacjenci płacą składki zdrowotne, szpitale nie zawsze mają za to zwracane pieniądze. Przedstawiciele NFZ przyznają, że długa droga jaką mają do przejścia dokumenty nie pozwala na posiadanie aktualnych danych.

Jednocześnie, jak twierdzą dyrektorzy szpitali, Fundusz opierając się na nieaktualnej bazie danych ubezpieczonych, kwestionuje rozliczenie świadczeń, które przedstawiają mu lecznice. Tak było m.in. w przypadku Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy, któremu regionalny oddział Funduszu tylko w I kwartale 2010 r. odmówił zapłacenia za leczenie około 200 spornych pacjentów.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze