Przemyśl: szpital z problemami finansowymi

Autor: Super Nowości/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 15:48

Wojewódzki Szpital w Przemyślu boryka się ze sporymi problemami finansowymi. Może dojść do likwidacji ważnego zakładu leczniczo-diagnostycznego.

Mieszkańcy zasypali tamtejszą gazetę Super Nowości pytaniami, czy w Przemyślu może przestać funkcjonować pogotowie ratunkowe.

- Takiej opcji, że miasto i okolice zostają bez karetki i pomocy medycznej, jakiej udziela pogotowie ratunkowe nie ma i być nie może. Ustawa o ratownictwie medycznym na to nie pozwala. Zmiany mogą dotyczyć sposobu finansowania działalności pogotowia, ewentualnie usytuowania tej jednostki, ale to mniej prawdopodobne - mówi Krzysztof Popławski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Gorzej przedstawia się przyszłość Zakładu Medycyny Nuklearnej. Z-ca dyrektora przyznaje, że jest to ważne ogniwo diagnostyczno-lecznicze w szpitalu, jednak koszty jego utrzymania wzrosły ostatnio aż o 230 proc. (podrożał izotop wykorzystywany w tym zakładzie).

- Niestety, NFZ nie uwzględnia tego w rozliczaniu się z nami za usługi medyczne. To stawia nas w sytuacji wyboru pomiędzy leczeniem pacjentów na poszczególnych oddziałach a diagnostyką, bo na jedno i drugie zaczyna brakować pieniędzy – tłumaczy  Krzysztof Popławski.

Szef Zakładu Medycyny Nuklearnej, Krzysztof Tryczyński, nie ukrywa, że traktowanie zakładu jako jednostki, która ma przynosić zyski jest nieporozumieniem.

- Nasze usługi są w większości niedofinansowane przez NFZ, więc nie ma najmniejszych szans przy tych rozliczeniach, by zakład przynosił zyski. Przyjmujemy pacjentów z całego województwa, mamy krótsze terminy oczekiwania niż w rzeszowskiej pracowni. Ale NFZ jakby nie dostrzegał, że wykonujemy specjalistyczne badania oraz leczenie, i stosuje przeliczniki niemające żadnego odbicia w rzeczywistości – wyjaśnia Tryczyński

Opinię w sprawie zmian w pogotowiu i losu Zakładu Medycyny Nuklearnej ma wydać jeszcze rada społeczna placówki, której posiedzenie przewidziano na najbliższy piątek (25 września).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum