Przemyśl: szpital wojewódzki skorzystał na fuzji i ryczałcie

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2017 20:04

Ryczałt na 2018 rok Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (Podkarpackie) jest wyższy niż kontrakt wcześniejszych trzech placówek, z których powstał w kwietniu 2017 r.

Przemyśl: szpital wojewódzki skorzystał na fuzji i ryczałcie
Fot. PTWP

Wojewódzki Szpital w Przemyślu, w obecnym kształcie od kwietnia br., powstał z połączenia tej lecznicy ze Szpitalem Miejskim (dawniej Wojskowym) oraz tzw. przychodnią kolejową, czyli Obwodem Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ.

Pojawiały się głosy, że może to doprowadzić do znacznego pogorszenia funkcjonowania przemyskiej służby zdrowia. Okazuje się jednak, że jeden duży szpital otrzyma na przyszły rok z NFZ więcej pieniędzy niż w 2015 r. łącznie dostały trzy placówki działające wtedy oddzielnie.

W 2015 r. łączna wartość kontraktów trzech jednostek wyniosła 138,1 mln zł. Tymczasem ryczałt z NFZ na przyszły rok dla przemyskiego szpitala wynosi 160 mln zł. Różnica na korzyść to prawie 21,9 mln zł.

Wysoki ryczałt to efekt przydziału przemyskiej placówki do grupy szpitali trzeciego stopnia w sieci. W 2015 r. średnie kwartalne przychody przemyskiego wojewódzkiego szpitala wynosiły 38,6 mln zł. Według prognozy, w 2017 r., średni kwartalny przychód wyniesie 42 mln zł. Strata do pokrycia w 2015 r. średnio kwartalnie wyniosła 3,29 mln zł, w obecnym roku, według prognozy będzie to 0 zł.

Co wyższy na przyszły rok ryczałt oznacza dla pacjentów? Przede wszystkim większą ilość świadczeń medycznych. Szpital prowadzi też remonty na oddziałach. 

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum