Przemyśl: szefowa związku zawodowego pielęgniarek została zwolniona dyscyplinarnie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 13:01

Wieloletnia przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim im. o. Pio w Przemyślu, Ewa Rygiel, musiała pożegnać się z pracą. To już czwarta działaczka związkowa w regionie zwolniona dyscyplinarnie.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pielęgniarka pracuje w zawodzie od trzydziestu czterech lat. Przez ostatnie 21 lat pełniła funkcję przewodniczącej zakładowej organizacji Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w przemyskim szpitalu wojewódzkim. Odpowiadała też za pielęgniarskie protesty - pisze Gazeta Wyborcza.

Przez cały okres zatrudnienia jej praca przebiegała nienagannie. Tymczasem 31 grudnia 2019 roku wręczono jej wypowiedzenie z pracy pomimo tego, że przebywała na zwolnieniu chorobowym a związki zawodowe nie udzieliły zgody na jej zwolnienie. Pełniącą obowiązki dyrektora szpitala Barbara Stawarz zdecydowała się zwolnić ją dyscyplinarnie.

Barbara Stawarz w przesłanym oświadczeniu wyjaśniła, że na zwolnienie pielęgniarki nie miał wpływu fakt, że jest działaczką związkową, ale to, że łączyła w jednym czasie dwa etaty. Pracowała w szpitalu i w NZOZ, który prowadzi działalność na terenie szpitala. Według dyrekcji szpitala miało to doprowadzić do szkody finansowej, a jedno stanowisko: dyżur w przychodni lub na oddziale było nieobsadzone.

Ewa Rygiel zapowiada, że sprawę kieruje do sądu. Powołuje się na wielokrotne kontrole w NZOZ-ie, które nie wykryły żadnych uchybień.

Rygiel to kolejna pielęgniarka związkowa zwolnioną dyscyplinarnie. Związkowcy uważają, że takie działania mają osłabić związki zawodowe, aby łatwiej wprowadzać niezgodne z prawem rozwiązania.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum