Przemyśl: protest głodowy pielęgniarek trwa już 17 dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2018 13:35

17 dni trwa protest głodowy pielęgniarek i położnych w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu (Podkarpackie). W środę uczestniczyło w nim 11 osób. Zarówno protestujący, jak i przedstawiciele dyrekcji szpitala i samorządu województwa deklarują chęć kontynuowania rozmów.

Przemyśl: protest głodowy pielęgniarek trwa już 17 dni
Pielęgniarki podkreślają, że negocjacje nie są jeszcze zakończone Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio zadecydował, że od 1 sierpnia pielęgniarki i położne oraz personel innych zawodów medycznych, poza lekarzami, otrzymają 300 zł podwyżki do zasadniczego wynagrodzenia, jeśli ich zarobki brutto nie przekraczają 3,9 tys. zł.

Z kolei systematyczne podnoszenie pensji w kolejnych latach ma doprowadzić do tego, że w 2020 roku stawka zasadnicza osiągnie średnia kwotę w wysokości 4495 zł brutto. Pracownicy placówek służby zdrowia na Podkarpaciu otrzymują także dodatki do wynagrodzenia podstawowego, które stanowią od 40 do 80 proc. pensji zasadniczej. Wraz z nimi wynagrodzenie wyniesie wówczas ok. 7 tys. zł brutto.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w przemyskim szpitalu Ewa Rygiel zaznaczyła, że związek nie chce odnosić się do decyzji kierownictwa placówki. Jej zdaniem, negocjacje nie są zakończone. - Czekamy na wznowienie rozmów - dodała.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek podkreślił, że samorząd jest otwarty na rozmowy z protestującymi. Widzi też potrzebę podniesienia pensji, ale należy uwzględniać sytuację i możliwości finansowe szpitala.

W Przemyślu pielęgniarki nie odeszły od łóżek pacjentów. Pracują normalnie, a w akcji uczestniczą w czasie wolnym. Nocują w szpitalu na rozłożonych na korytarzu materacach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum