Przemyśl: pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego nie dogadały się z mediatorem

Autor: Nowiny24, PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2018 13:45

Mediacje pomiędzy pielęgniarkami prowadzącymi protest głodowy w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu i mediatorem wyznaczonym przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zakończyły się spisaniem protokołu rozbieżności. Do porozumienia nie doszło.

Przemyśl: pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego nie dogadały się z mediatorem
Protest pielęgniarek ze szpitala w Przemyślu trwa już czwarty tydzień. Fot. Archiwum

W przemyskim szpitalu od 3 września trwa protest głodowy pielęgniarek i położnych. Prowadzi go rotacyjnie, trzynaście osób. Przyświeca im formuła "głoduję - pracuję". Osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie protestu, są zastępowane innymi - przypomina serwis nowiny24.pl.

Jak podają pielęgniarki, marszałek zaproponował im kwotę, która jest niższa od zaoferowanej innym związkom, z którymi zostało podpisane porozumienie. Dodatkowo do proponowanej kwoty dopisano pielęgniarkom 1100 złotych, tzw. zębalowego. A pieniądze te zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego miało być kwotą niezależną, którą otrzymały wszystkie pielęgniarki szpitalne w kraju.

Ewa Rygiel, przewodnicząca ZZ Pielęgniarek i Położnych w przemyskim szpitalu podkreśliła, że pielęgniarki nie wyrażają na to zgody i są gotowe skorzystać ze wsparcia każdej opcji politycznej, która zaoferuje im pomóc.

Stanowisko w sprawie podwyżek wynagrodzeń w szpitalach zajął Sejmik Województwa Podkarpackiego. Dostrzega w nim potrzeby wzrostu wynagrodzeń w szpitalach, ale z uwzględnieniem wielkości i roli poszczególnych szpitali w "systemie zabezpieczenia świadczeń medycznych" -informują nowiny24.pl.

Zdaniem odpowiedzialnego za służbę zdrowia członka zarządu woj. podkarpackiego Stanisława Kruczka, na którego powołuje się PAP, sytuacja w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu "stabilizuje się". - Co prawda szpital w dalszym ciągu pracuje w trybie ostrym. Przyjmuje przypadki, gdzie jest zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Planowe przyjęcia, jeżeli ta tendencja (malejący protest absencyjny - PAP) będzie się utrzymywać, zostaną wznowione - dodał Kruczek.

Poinformował, że dyrekcja szpitala wprowadza "podwyżki, które są elementem sporu". - Podwyżki łącznie dadzą w 2020 roku 4,5 tys. zł pensji zasadniczej dla każdej pielęgniarki i położnej. Podwyżki są rozciągnięte na wszystkie grupy zawodowe w szpitalu. Koszt tych podwyżek wyniesie w 2018 - 5 mln zł, w 2019 - 15 mln zł, a w 2022 - 22 mln zł - wyjaśnił Kruczek.

Przypomniał, że protestujący żądają podwyżki obecnej pensji o 1,2 tys. zł. - W efekcie dałoby to koszt roczny w kwocie około 30 mln zł rocznie. Na to placówki w tej chwili nie stać - zaznaczył.

W przekazanym na konferencji prasowej oświadczeniu zaznaczono, że szpital wojewódzki w Przemyślu od sierpnia tego roku pielęgniarkom, których pensja zasadnicza wynosi 3,9 tys. zł lub mniej, podniósł wynagrodzenie o 300 zł. Dodatkowo po 100 zł otrzymały wszystkie pielęgniarki i położne. W 2019 roku ich podwyżki wyniosą 300 zł, a w 2020 - 250 zł.

W konsekwencji tych podwyżek pensja zasadnicza pielęgniarek i położnych w przemyskim szpitalu w 2020 roku wyniesie niemal 4,5 tys. zł. Do wynagrodzenia podstawowego dochodzi średnio około 50 proc. pochodnych z tytułu dodatku stażowego i dodatkowo płatnych dyżurów.

Pytany w środę (26 września) w Katowicach przez PAP o protest w przemyskim szpitalu minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że jest "to lokalny konflikt, który - rozumiem - że zarówno dyrektor, jak i nadzorujący dany szpital rozwiązuje".

- Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie. Wiem, że tam jest i mediator, i ciągłe rozmowy, więc mam nadzieję, że to doprowadzi do unormowania sytuacji. Wiem, że z niektórymi grupami zawodowymi już zostało porozumienie podpisane i dyrekcja z załogą doszli do porozumienia, jeszcze pewne grupy zostały. Liczę na to, że te rozmowy będą dobre i niedługo będziemy mogli usłyszeć, że ten konflikt został rozwiązany - mówił Szumowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum