Przemyśl: miasto chce przejąć szpital wojskowy

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2011 11:44

Przemyscy radni przygotowali uchwałę w sprawie przejęcia od MON 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu. Pozbywanie się przez Ministerstwo Obrony Narodowej lecznic wojskowych to efekt restrukturyzacji armii.

Przemyśl: miasto chce przejąć szpital wojskowy

Po "odchudzeniu" wojskowej ochrony zdrowia w Polsce pozostanie osiem stref, a w każdej z nich tylko jeden szpital wojskowy, obsługujący wszystkie garnizony znajdujące się na danym obszarze. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie mają działać dwie lecznice wojskowe. 

MON zwróciło się z propozycją przejęcia szpitala także do samorządu województwa i powiatu, jednak żadna ze stron nie była zainteresowana.

Z inicjatywą przejęcia placówki wyszli dopiero miejscy radni. W ich przekonaniu likwidacja szpitala mogłaby doprowadzić do zwiększenia stopy bezrobocia, która i tak w tym regionie jest wyższa od średniej krajowej: w lecznicy pracuje wielu mieszkańców miasta.

Samorząd liczy, że szpital jako instytucja miejska mógłby korzystać z różnych form dofinansowania z Unii Europejskiej. Obecnie podlegając pod MON nie ma takiej możliwości. Ostatecznie o losie placówki zadecydują radni w czasie czerwcowej sesji.

Więcej: www.nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum