Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 09-07-2019 09:57

Przemyśl: lekarze i pielęgniarki na kontraktach nie dostaną całości wynagrodzenia

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu z powodu problemów finansowych wypłaci lekarzom i pielęgniarkom na kontraktach tylko część wynagrodzenia. Dyrektor prosi o wyrozumiałość - lecznica ma w tym roku prawie 9 mln zł straty i zobowiązania wymagalne. Szpital ubiega się o kredyt restrukturyzacyjny, ale procedury trwają.

W roku 2018 przemyski szpital, po skorygowaniu wyliczeń o amortyzację, był 4 mln zł "na plusie". W tym roku ma prawie 9 mln zł straty. Fot. PTWP

Cięcia dotkną ok. 200 lekarzy i grupę pielęgniarek kontraktowych.

Szpital wraz z zarządem województwa negocjuje udzielenie kredytu restrukturyzacyjnego. Wcześniej sejmik zgodził się na zabezpieczenie kredytu w wys. 71 mln zł. Według Piotra Ciompy, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, otrzymanie środków "jest prawie przesądzone", ale spodziewa się tych pieniędzy dopiero w sierpniu lub wrześniu.

Do tego czasu szpital hamuje regulowanie zobowiązań. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w pierwszej kolejności dotknie to dostawców medykamentów. Opóźnienia dotkną także wypłaty poborów z kontraktów lekarskich - do czasu otrzymania kredytu konsolidacyjnego wypłacana będzie część wynagrodzeń. Im wyższa faktura, tym większa kwota zostanie zawieszona.

Według dyrektora przyczyną problemów są podwyżki wynagrodzeń wywalczone w ubiegłorocznym proteście pracowników. W roku 2018 przemyski szpital, po skorygowaniu wyliczeń o amortyzację, był 4 mln zł "na plusie". W tym roku ma prawie 9 mln zł straty.

Więcej: wyborcza.pl