Przemyśl: kto przejmie 114 Szpital Wojskowy?

Autor: JJ, TVP Rzeszów/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 12:46

Ważą się losy 114 Szpitala Wojskowego w Przemyślu. MON chce zrezygnować z prowadzenia placówki.

Dzisiaj mamy na szczęście pokój; wojskowe pojazdy sanitarne mogą być wykorzystywane do niesienia pomocy cywilom, podobnie jest ze szpitalami.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce przekazać samorządom pięć swoich szpitali w różnych częściach Polski, w tym wojskowy szpital w Przemyślu z przychodnią. Marszałek województwa, jako pierwszy zgłosił, że jest zainteresowany ich przejęciem, a konkretnie połączeniem z już podległym mu szpitalem wojewódzkim.

Co na to dyrektorzy obu szpitali? Szpital Wojskowy chciałby utrzymać samodzielność, bo jest w lepszej kondycji finansowej od mającego wielomilionowe zadłużenie szpitala wojewódzkiego.

Barbara Kożuszek, dyrektor 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu podchodzi do fuzji ze szpitalem wojewódzkim bardzo sceptycznie.

– Naszym zdaniem, najlepiej byłoby gdyby nasz szpital został przejęty przez samorząd miasta i został placówką miejską. W tym upatrujemy szansę na dalsze funkcjonowanie i rozwój. Połączenie ze szpitalem wojewódzkim odbyłoby się ze szkodą dla pacjentów. Śmiem twierdzić, że przejęcie całego kontraktu, co udowodniły podobne przypadki, jest niemożliwe. W przypadku fuzji, na początek jedna trzecia załogi naszej placówki straciłaby pracę, musiałaby ulec także likwidacji część oddziałów, bo trudno je dublować w ramach jednej jednostki – mówi portalowi rynek zdrowia.pl dyrektor Kożuszek.

Zdaniem Krzysztofa Popławskiego, dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu na bazie dwóch szpitali można by stworzyć silny ośrodek medyczny tak bardzo potrzebny w województwie podkarpackim.

Na razie sprawa ewentualnej fuzji szpitali jest na etapie zapytań i analiz. MON nie poinformował jeszcze, kiedy rozpoczną się negocjacje i zapadną ewentualne ostateczne decyzje w sprawie przekazania szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum