Przemyśl: koniec spóźniania się do pracy i skracania szpitalnych dyżurów

Autor: Nowiny, KR/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 18:20

Szpital Wojewódzki w Przemyślu wprowadził elektroniczny system ewidencjonowania czasu pracy - informują Nowiny. Karty magnetyczne mają zastąpić kosztowne i pracochłonne w opracowaniu papierowe listy obecności i zdyscyplinować 1300-osobową załogę.

- System elektroniczny jest tańszy, a gromadzone w ten sposób dane łatwiejsze do wykorzystania – powiedział Nowinom Janusz Hamryszczak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. Nie ukrywa też, że karty magnetyczne, które przykładane do czytnika zarejestrują co do sekundy czas pracy, pomogą zapanować nad spóźnieniami, skracaniem dyżurów i prywatnymi wyjściami.

Dyrektor Hamryszczak przyznaje, że zdarzały się skargi pacjentów na pracowników, których nie było nie tylko na stanowisku, ale i w ogóle w szpitalu. - System ciągle jeszcze jest w fazie testów. Jednak łamanie regulaminu pracy spotka się z konsekwencjami, do zwolnienia włącznie – dodał dyrektor.

Wprowadzone przez niego rozwiązanie spotkało się z krytyką Wiesława Boczara, szefa Rady Pracowniczej szpitala, który uważa zakup systemu (50 tys. zł) za bezzasadne wydawanie pieniędzy pogrążonej w długach placówki. Przeciw są także niektórzy pracownicy, w tym lekarze, którzy uważają, że pracują nie mniej - a często dłużej - niż to wynika z przepisów.

Podobne kontrowersje towarzyszyły, opisywanemu przez Rynek Zdrowia, wprowadzeniu elektronicznego czasu pracy w Szpitalu Specjalistycznym im. St. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Tam dodatkowe emocje wzbudzał fakt, że tradycyjny długopis na sznurku został zastąpiony przez czytnik linii papilarnych Biofinger C1, a pobieranie odcisków palców kojarzyło się raczej z ewidencją przestępców niż z nowoczesnymi metodami zarzadzania czasem pracy.

Dziś, prawie trzy lata po wprowadzeniu systemu, elektroniczne rejestrowanie czasu pracy nie budzi już żadnych kontrowersji, tym bardziej, że oprócz linii papilarnych do czytnika można również przyłożyć kartę magnetyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum