Przemyśl: czy wojskowy szpital pójdzie do cywila?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 12:11

MON chce pozbyć się 114. Szpitala Wojskowego. Przejęcie lecznicy zaproponował przemyskim prezydentowi i staroście oraz podkarpackiemu marszałkowi.

Część szpitali wojskowych opuszcza proporce i odchodzi do cywila lub wojskowa jest tylko z nazwy.

Jak podaje portal nowiny24.pl, tematu nie podjął starosta przemyski. Propozycję rozważają za to prezydent Przemyśla i marszałek podkarpacki.

– Wysłaliśmy do MON list z propozycją spotkania i powołania grupy roboczej z przedstawicielami zainteresowanych stron, która zajęłaby się sprawą. Chcielibyśmy wiedzieć m.in. jaki jest stan finansowy placówki, poznać jej potrzeby i możliwości – przekazuje portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Gorzelak – Nieduży, rzecznik marszałka.

W Przemyślu coraz głośniej mówi się o połączeniu wojskowej lecznicy z  Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Jak zapewnia Gorzelak–Nieduży, ewentualne połączenie to bardzo daleka perspektywa. MON stawia wiele warunków przejęcia. Najpierw samorząd województwa musi sprawdzić czy im podoła, czy przejęcie jest dla niego korzystne, a dopiero potem myśleć jak najefektywniej wykorzystać taki potencjał.

Dyskusje o zaletach i wadach połączenia wojskowej lecznicy z wojewódzką trwają mimo wszystko. Zdaniem Barbary Kożuszek, dyrektora 114. Szpitala Wojskowego, najlepiej byłoby gdyby szpital został przejęty przez samorząd miasta i został placówką miejską.

 – Połączenie ze szpitalem wojewódzkim odbyłoby się ze szkodą dla pacjentów. Śmiem twierdzić, że przejęcie całego kontraktu, co udowodniły podobne przypadki, jest niemożliwe. W przypadku fuzji, na początek jedna trzecia załogi naszej placówki straciłaby pracę, musiałaby ulec także likwidacji część oddziałów, bo trudno je dublować w ramach jednej jednostki – powiedziała niedawno portalowi rynek zdrowia.pl dyrektor Kożuszek.

W rozmowie z Nowinami 24, Krzysztof Popławski, dyr. ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, ocenia, że połączenie byłoby korzystne, a dublowałoby się zaledwie 5 proc. stanowisk, a w tej sytuacji nie byłoby mowy o znaczących zwolnieniach personelu czy redukcjach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum