Przekształcenia - szczegóły też są ważne

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 16:25

W przekształceniach szpitali prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego. W tym przypadku ważne są szczegóły - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl. Dlatego samorządy czekają z przekształceniami na rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej.

Przekształcenia - szczegóły też są ważne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rynek Zdrowia: - Wraz z komercjalizacją publicznych szpitali pojawiły się wyroki sądów przypominające samorządom, że ich obowiązkiem jest zapewnienie leczenia w publicznej placówce. Dotyczy to m. in. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Czy w związku z tym nie żywi Pan żadnych obaw?

Krzysztof Strzałkowski: - Pamiętajmy, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczy sytuacji prawnej na gruncie ustawy, która już nie obowiązuje. Z dniem 1 lipca 2011 r. funkcjonujemy w realiach ustawy o działalności leczniczej, a ta systemowo wymusza przekształcenia SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego.

Ponadto zastrzeżenia formalne, bo to tego typu kwestie są rozstrzygane w sądach administracyjnych, dotyczyły w przypadku siedleckiego szpitala przede wszystkim uchwały likwidacyjnej SPZOZ, a nie uchwały konstytuującej spółkę. Co za tym idzie, spółka nadal funkcjonuje, prowadzi działalność medyczną i udziela świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ.

- Ustawa o działalności leczniczej budzi jednak wątpliwości.

- Wciąż czekamy na akty wykonawcze. Proces przekształceń nie jest prowadzony tak, jak przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej, czyli poprzez likwidację SPZOZ i powołanie spółki, która przejmuje działalność medyczną.  Obecnie przekształcenie ma się odbywać z zachowaniem zasady sukcesji generalnej, czyli wszystkie prawa i obowiązki SPZOZ stają się prawami i obowiązkami nowej spółki prawa handlowego.

W tym przypadku ważne są szczegóły. Nie wiemy jeszcze jak dokładnie będzie wyglądał proces przekształcenia. To będzie określone w rozporządzeniach, które na razie są w fazie konsultacji. Czekamy na te regulacje.

- Czas, w którym trzeba będzie podejmować decyzje, szybko się zbliża.

- Dlatego tak ważne są nasze doświadczenia z funkcjonowaniem spółek, które już działają na Mazowszu. Jesteśmy w stania przewidzieć wiele problemów, które mogą się pojawić. Nasze służby już analizują sytuację poszczególnych placówek ochrony zdrowia pod kątem potencjalnych zmian organizacyjnych.

Przede wszystkim przyglądamy się lecznicom systematycznie generującym ujemny wynik finansowy. Mamy świadomość, że wartość dodana przekształceń, która zadziałała choćby w byłym Szpitalu Bródnowskim, wynika z drastycznego spadku kosztów funkcjonowania w zakresie zakupu dóbr i usług z uwagi na większą wiarygodność finansową. Dlatego też zastanawiamy się nad stworzeniem na Mazowszu grup zakupowych.

- Które placówki będą przekształcane w pierwszej kolejności?


- Obecnie prowadzimy analizę sytuacji finansowej lecznic oraz przygotowujemy zestawienie kosztów operacji przekształceniowej po stronie budżetu województwa. Tu trzeba dodać, że Mazowsze jest największym płatnikiem "janosikowego". Blisko 1 mld zł, który wypływa co roku z budżetu województwa, bardzo by się teraz przydał na takie właśnie cele.

Tym bardziej, że przekształcając szpitale zamierzamy je jednocześnie całkowicie oddłużać. Ustawodawca mówi wprawdzie, że oddłużenie przekształcanej placówki może być przeprowadzone do wysokości połowy rocznego kontraktu, czyli uznaje, że nowa spółka poradzi sobie z obsługą długu na tym poziomie, ale naszym zdaniem takie rozwiązanie niesie pewne zagrożenia.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze