Przedstawiciele szpitali powiatowych rozmawiali z MZ i NFZ o inflacji i „bombie energetycznej"

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia13 stycznia 2022 13:48

W środę do godzin wieczornych trwało spotkanie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Związku Powiatów Polskich z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmawiano między innymi o kwestiach tzw. „bomby energetycznej” i zmian w zakresie wysokości kontraktów.

Przedstawiciele szpitali powiatowych rozmawiali z MZ i NFZ o finansowaniu placówek. Fot. PTWP
  • Przedstawiciele MZ i NFZ rozmawiali o sytuacji szpitali powiatowych w obliczu podwyżek związanych z tzw. „bombą energetyczną” oraz galopującą inflacją
  • Strona ministerialna zapewniła OZSP, że w przypadku nośników energii w niedługim czasie wejdzie w życie tarcza przygotowana przez ministra Jacka Sasina. Na razie jednak jej zasady nie są znane
  • Szpitale chcą jasnych i przejrzystych zasad finansowania by móc zarządzać placówkami w sposób strategiczny
  • Za chwilę możemy mieć w Polsce 60 tys. łóżek „aresztowanych” w systemie i ponowny problem związany z odrabianiem niewykonanych świadczeń w okresie pandemii. Musimy o tym także rozmawiać – mówi prezes OZSP Waldemar Malinowski

Dla szpitali będą tarcze, ale konkretów nie ma

W spotkaniu wzięli udział wiceminister zdrowia Piotr Bromber, prezes NFZ Filip Nowak, zastępca prezesa Funduszu ds. medycznych Bernard Waśko oraz dyrektorzy departamentów, zarząd OZPSP, przedstawiciele OZPP z dyrektorem biura Rudolfem Borusiewiczem na czele.

Jak przekazał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes OZPSP Waldemar Malinowski, w obliczu nadchodzącej piątej fali pandemii na spotkaniu rozmawiano o sytuacji szpitali powiatowych i podwyżkach cen energii – gazu i prądu, o kwestii wysokości kontraktów w kontekście postępującej w szaleńczym tempie inflacji.

- Strona ministerialna zapewniła nas, że w przypadku nośników energii w niedługim czasie wejdzie w życie tarcza przygotowana przez ministra Sasina. Na razie jednak jej zasady jeszcze nie są znane. W czasie dyskusji wnieśliśmy o uchylenie rozporządzenia dotyczącego tego, że każde podwyższenie wyceny świadczeń będzie się wiązało ze zmniejszeniem współczynników w związku z celowanymi pieniędzmi, jakie są przeznaczone na podwyżki dla pracowników – mówi prezes Malinowski.

Dodaje: - Ponieważ nie mogliśmy w żaden sposób tych ostatnich operacji zrozumieć w zakresie finansowania – zasad przesunięć, poinformowano nas, że w konsultacjach jest projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zmian w rozporządzeniu z 21 października o przesunięciach. Oczywiście zapoznamy się z tymi propozycjami. Nam chodzi przede wszystkim o to, abyśmy mogli zarządzać szpitalami i planować ich działanie strategicznie. Musimy więc wiedzieć co nas czeka w przyszłości, aby się do tego przygotować.

Nie ma podwyżek - są przesunięcia

Jak mówi prezes Malinowski, zamiast oczekiwanych podwyżek kontraktów w praktyce są przesunięcia.

- Musimy przeanalizować te nowe rozwiązania i jesteśmy umówieni na następne spotkanie za 2 – 3 tygodnie – mówi prezes OZPSP.

Dodaje: - Wiemy, że jest procedowana ustawa dotycząca wyliczenia ryczałtu na nowy okres rozliczeniowy. Okresem, do którego będzie się to odnosić będzie do roku 2019. Kiedy ten przepis wejdzie w życie na nowych zasadach zostanie przeliczony ryczałt. Będą to dodatkowe środki, a NFZ będzie miał 90 dni, aby nam informacje na ten temat przekazać. Dzisiaj mamy propozycje przeliczenia kontraktów z odniesieniem do ostatniego kwartału 2021 roku. Kiedy nowe zasady wejdą będziemy o nich rozmawiać. Dla nas najważniejsze są jasne reguły gry - jeżeli się coś przesuwa to dlaczego się to robi.

Jak podkreśla, dyrektorzy szpitali byli za tym aby takie przesunięcia zafunkcjonowały, aby nie było żadnych odrębnych strumieni pieniędzy na wynagrodzenia, bo Fundusz nie jest od tego by płacić wynagrodzenia tylko, żeby były one zawarte w wycenie świadczeń.

- Dzisiaj inflacja, „bomba energetyczna” powoduje, że szpitale są niedofinansowane. Dopiero kiedy pojawią się konkrety tarcz osłonowych zostaną wyliczone stawki ryczałtu. Fundusz nie mówi "nie" takiemu rozwiązaniu i jesteśmy umówieni na rozmowy w tym zakresie. NFZ zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji szpitali ze względu na inflację i wszelkie podwyżki. Wspólnie musimy znaleźć rozwiązanie dla tej sytuacji.

Polski Ład w ochronie zdrowia

W czasie spotkania rozmawiano także o konsekwencjach wprowadzenia Polskiego Ładu dla ochrony zdrowia.

- To jest istotna sprawa ponieważ w ochronie zdrowia pracuje wielu emerytów, zarówno pielęgniarek jak i lekarzy, którzy wsparli system. Bez nich nie dalibyśmy rady i byłoby bardzo źle, aby na zmianach takie osoby straciły. Musimy zaczekać aż wszystkie poprawki Polskiego Ładu wejdą w życie, zostanie wyliczona stawka nowego ryczałtu. My ze swojej strony przygotowujemy wyliczenia, o ile wzrosły koszty szpitali w 2021 roku i jak wzrosną one w roku 2022 – mówi prezes Malinowski.

Jak podkreśla prezes OZSP środowe rozmowy były konkretne, ale dopiero jak będą widocznie ich efekty, będzie można mówić o jakimś sukcesie.

- Liczymy na zrozumienie sytuacji w jakiej znalazły się szpitale. Trudno sobie wyobrazić, że bez szpitali powiatowych, bez łóżek, które stawiamy do dyspozycji powiedzie się walka z piątą falą pandemii. Staramy się być lojalnymi wobec swoich pacjentów i systemu. Robimy co możemy, aby epidemia w jakiś sposób została opanowana, ale też liczymy na działania z drugiej strony. CIVID się kiedyś skończy, wówczas zostanie tylko finansowanie szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum