RR, BCC/Rynek Zdrowia | 31-03-2011 12:40

Przedsiębiorcy nie chcą, by PFRON był jednostką budżetową

Utrata osobowości prawnej przez PFRON oznacza zniesienie społecznej kontroli nad środkami funduszu, których płatnikami są przedsiębiorcy i stawia pod znakiem zapytania sposób właściwego wydatkowania pieniędzy - ostrzega Business Centre Club.

– Ustanowienie funduszu jednostką budżetową może oznaczać, że w sytuacji problemów finansowych budżetu, zabraknie pieniędzy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych zarówno zawodowej, jak i społecznej – tłumaczy Zofia Żuk, kanclerz Loży Siedleckiej BCC i prezes zarządu firmy Łuksja, zatrudniającej 177 osób niepełnosprawnych.

Wyjaśnia, że nie będzie instytucji gwarantującej, że środki przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych trafią do zatrudniających je firm.

W przesłanej 31 marca portalowi rynekzdrowia.pl informacji, Business Centre Club wyraża zaniepokojenie wchodzącymi w życie 1 stycznia 2012 r. przepisami ustawy o finansach publicznych, odnoszącymi się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Przedsiębiorcy z BCC obawiają się, że przekazanie oddziałów PFRON do samorządów wojewódzkich spowoduje dodatkowe koszty związane z przenoszeniem pracowników, jak też trudności w realizacji dotychczasowych zadań, szczególnie wcześniej zawartych umów.