Przed Sejmem trwa protest pielęgniarek i położonych. "Jest nas za mało"

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP12 maja 2021 12:00

Przed Sejmem trwa protest pielęgniarek i położonych.  "Posłowie, senatorowie, pomóżcie zmienić złą ustawę Niedzielskiego! Uratujcie nasze zawody" - apelują.

Przed Sejmem trwa protest pielęgniarek i położonych. "Jest nas za mało"
Protest pielęgniarek ma się odbywać w wielu miastach w Polsce/ Foto: fecebook OPZZPiP
  • Protest rozpoczął się o godz. 11.00
  • Pielęgniarki mają ze sobą różne transparenty. Jedne z nich głosi: "Średnia wieku pielęgniarek i położnych kiedyś 35 lat, teraz 53 lat, wkrótce 60 lat. Dość!"
  • O godzinie 13.00 protestujący przejdą na Plac na Rozdrożu

O godz. 11. w środę przed Sejmem rozpoczął się protest pielęgniarek i położnych. W ramach manifestacji zapowiedziano 18 legalnych zgromadzeń na trasie: Sejm RP - ul. Matejki - Plac na Rozdrożu - Aleje Ujazdowskie - Belweder.

Protest pielęgniarek - oglądaj na żywo

Według zapowiedzi podczas manifestacji będą omawiane problemy pielęgniarek i położnych. Domagają się one m.in. zwiększenia płac i kadr.

Pielęgniarki: jest na za mało

- Obecnie średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 53 lata - mówiła podczas zapowiedzi protestu Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jak dodała, Polska ma jeden z najgorszych wskaźników pod względem opieki pielęgniarskiej oraz położniczej. -To jest 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców - przekazała.

Ptok mówiła też o tym, że w najbliższym czasie ponad 10 tys. pielęgniarek i położnych odejdzie na emeryturę, a studia kończy 5300 absolwentów co roku i też nie wszyscy zasilają system. - Sytuacja tych, które pracują stale będzie się pogarszać - wskazała.

Protestujący mają ze sobą transparenty: "Posłowie, senatorowie, pomóżcie zmienić złą ustawę Niedzielskiego! Uratujcie nasze zawody", "Średnia wieku pielęgniarek i położnych kiedyś 35 lat, teraz 53 lat, wkrótce 60 lat. Dość!", "Godna praca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu".

Na godz. 13.00 na Placu na Rozdrożu planowane jest podsumowanie protestu i symboliczna zmiana nazwy Placu.

Protesty pielęgniarek i położnych zapowiedziano na środę w wielu miastach Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum