Przasnysz: zadłużenie szpitala może doprowadzić do jego zamknięcia

Autor: www.infoprzasnysz.com/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2019 11:25

Dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. W. Oczko w Przasnyszu (Mazowieckie) rok 2018 okazał się bardzo trudny. Zadłużenie placówki na koniec listopada wyniosło ponad 5 mln zł. Kłopoty finansowe placówki mogą doprowadzić do zamknięcia szpitala lub przekształcenia go w spółkę.

Przasnysz: zadłużenie szpitala może doprowadzić do jego zamknięcia
Fot. archiwum

Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna szpitala wynika ze wzrostu kosztów związanych m.in. z wynagrodzeniami, które są gwarantowane przez nowe prawo, a które nie znajdują pokrycia w przychodach.

Na złą sytuację lecznicy miał wpływ także brak wyrównania za nadwykonania oraz niedostateczna wycena świadczeń oraz zmniejszenie wysokości ryczałtu dla szpitala na 2018 r. w stosunku do środków przyznanych na IV kwartał 2017 r. i praktycznie brak finansowania za nadwykonania.

Szpital podlega starostwu powiatowemu, które jest dlań organem prowadzącym. W pierwszej kolejności starosta przasnyski udzielił placówce poręczenia kredytu na rachunku bieżącym.

Jak informuje starosta Krzysztof Bieńkowski, ze względu na przewidywane straty, po zamknięciu roku bilansowego, nastąpi konieczność dopłaty przez powiat do budżetu szpitala. Brak pokrycia brakującej kwoty skutkowałoby zamknięciem szpitala lub też przekształceniem go w spółkę.

Powiat oczekuje pomocy ze strony miasta, które ma możliwość umorzenia placówce podatków. Pomoc w poręczeniu kredytu oraz podatkowa ulga powinny dać szpitalowi konieczny finansowy oddech oraz zagwarantować bezpieczeństwo finansowania w 2019 r. Jednak groźba likwidacji łóżek wciąż pozostaje realna, ponieważ problem ma podłoże systemowe.

Więcej: www.infoprzasnysz.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum