Prywatne szpitale walczą o kontrakty z NFZ

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 października 2015 10:26

Prywatne szpitale powstawały po to,  by leczyć pacjentów komercyjnych. Tych jest ciągle niewielu, zatem lecznice mają małe zyski z chorych, którzy chcą płacić za leczenie z własnej kieszeni. Muszą więc walczyć o kontrakty z NFZ.

Prywatne szpitale walczą o kontrakty z NFZ
Prywatne szpitale wciąż mają małe zyski z chorych, którzy chcą płacić za leczenie z własnej kieszeni Fot. Shutterstock

W br. 81 proc. takich lecznic ma podpisaną z Funduszem umową na świadczenia. W województwie mazowieckim kontrakt ma 67 proc. prywatnych szpitali, a w Łódzkiem i Opolskiem - aż 92 proc. - informuje Rzeczpospolita.

Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu firmy PMR "Rynek szpitali niepublicznych w Polsce w 2015 r.". Autorzy podkreślają, że lecznice prywatne są zmuszone walczyć o kontrakt z NFZ, bo jest on gwarantem comiesięcznych przychodów i liczby pacjentów. Dodają, że w Polsce nadal mało osób stać na drogie, szpitalne świadczenia.

Agnieszka Pachciarz, była prezes NFZ jest zdania, że udział przychodów z NFZ w podmiotach niepublicznych należy ocenić jako wysoki. A fakt, że szpitale prywatne walczą o kontrakty, świadczy między innymi o tym, że Fundusz płaci nie najgorzej za świadczenia.

Więcej: www4.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum