Prywatne lecznice narzekają na masowe kontrole

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2014 12:55

Szpitale skarżą się na niekończące się kontrole z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nieustające inspekcje są zmorą przede wszystkim przedsiębiorców. I tak trudną już dziś sytuację,pogorszy jeszcze zmiana prawa.

Na zbyt duże zainteresowanie inspektorów skarży się 100-łóżkowy szpital onkologiczny Europejskie Centrum Zdrowia Otwock (ECZO). Zdaniem Anny Kieszkowskiej-Grudny, dyrektor zarządzającej ECZO, w 2013 r. lecznica miała cztery wizytacje, podczas gdy przeciętny szpital jest odwiedzany średnio raz na kilka lat.

Jak podaje Puls Biznesu, różnice w podejściu widzi również Marcin Szulwiński, założyciel Grupy Nowy Szpital (GNS). Według jego oceny z zeszłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że publiczne szpitale są kontrolowane raz na kilka lat, a przychodnie raz na 24 lata. Dlatego sądzi, że placówki należące do przedsiębiorców nadrabiają średnie.

Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka NFZ wyjaśnia, że obecnie prowadzone kontrole to standardowa procedura - są albo planowe, albo doraźne. Choć oczywiście poszczególne oddziały płatnika mogą prowadzić w tym zakresie niezależną politykę.

Nowelizacja ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, która wejdzie w życie przy okazji noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych, zmieni zasady kontroli. Obecnie placówki medyczne będące przedsiębiorcami nie mogą być kontrolowane dłużej niż 48 dni. Jedna placówka nie może mieć też kilku inspekcji jednocześnie. Po wejściu nowych zasad, inspektorzy będą mogli kontrolować lecznicę tak długo, jak długo będą chcieli, i nie będą musieli być sami. 

Więcej: pulsbiznesu.pb.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum