Radio Opole, AK/Rynek Zdrowia | 16-12-2009 14:43

Prudnik: w styczniu pieniądze z planu B

Powiat prudnicki (woj. opolskie) dostanie w styczniu 3, 5 mln zł, bo skorzystał z planu B i przekształcił swój szpital w spółkę.

Są już pierwsi beneficjenci wprowadzonego przez rząd programu "Ratujemy polskie szpitale".

Nie pokryje to jednak całego długu szpitala, który przejął samorząd. Zadłużenie wynosiło bowiem 11 mln zł. Żeby poradzić sobie z tym długiem samorząd wyemitował obligacje, które będzie spłacał do 2020 r. – podaje Radio Opole.

W miejsce ZOZ-u powołano spółkę Prudnickie Centrum Medyczne.

– Ministerstwo Zdrowia zapewniło nas, że otrzymamy wnioskowane 3,5 miliona zł – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

Pieniądze z planu B zaczynają spływać już do samorządów, które przejęły długi przekształcanych placówek. Jak już pisaliśmy otrzymał je np. Szpital w Tomaszowie Mazowieckim – spółka Tomaszowskie Centrum Zdrowia.

– W poniedziałek (7 grudnia) na nasze konto wpłynęło 29 mln zł, za tydzień dostaniemy kolejne półtora miliona złotych – mówił portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Kagankiewicz, starosta tomaszowski.

Po otrzymaniu pieniędzy od Ministerstwa Zdrowia, szpitalowi zostanie ok. 10 mln zł długu. Bez tej pomocy, jak podaje starosta, było go 42 mln zł.

Zdaniem samorządowca, przekształcenie szpitala było bardzo dobra decyzją. – Po 5. miesiącach działalności spółka przynosi duże zyski, które w przyszłym roku zostaną przeznaczone na doposażenie i remonty – tłumaczył nam starosta.