Protesty przeciw cięciom nakładów na sopocką specjalistykę

Autor: RZ,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2013 10:29

Pomorski OW NFZ od 1 lipca zmniejszy środki na AOS, które będzie otrzymywał Sopot. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski uważa, że ta decyzja zagraża tutejszemu systemowi ochrony zdrowia i liczy na pomoc samorządu wojewódzkiego - donosi Gazeta Wyborcza.

Protesty przeciw cięciom nakładów na sopocką specjalistykę

Jak już pisaliśmy wcześniej zaniepokojeni tą sytuacją są także miejscy radni. Rada przyjęła rezolucję adresowaną do dyrektor pomorskiego oddziału NFZ, w której sprzeciwiają się ograniczeniu nawet do 70 proc. pieniędzy przeznaczonych dla poradni specjalistycznych w tym mieście.

"Niezrozumiały jest dla nas fakt, iż w Gdyni i Gdańsku nie dokonano tak radykalnych cięć (utrzymano propozycje kontraktów na prawie obecnym poziomie, w okulistyce obniżono o ok. 27 proc.), a patrząc na Lębork, na przykładzie przeanalizowanej kardiologii, okulistyki, chirurgii, zaproponowano kontraktowanie zwiększone o 100 proc. Drastyczne obniżenie wartości kontraktów w zakresie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej grozi załamaniem się całego systemu opieki zdrowotnej w Sopocie" - podkreślali radni. 

Najwięcej, bo o ponad 70 proc. ograniczone mają zostać środki finansowe na okulistykę. Cięcia dotkną także diabetologię (68 proc.) i kardiologię (o ponad 60 proc.). Mniej pieniędzy będzie też na alergologię, urologię, chirurgię i endokrynologię.

Jacek Karnowski rozmawiał w tej sprawie z dyrektor pomorskiego NFZ Barbarą Kawińską. NFZ utrzymał jednak swoją decyzję. Szefowa pomorskiego Funduszu tłumaczyła, środki przeznaczane do tej pory na Sopot były przeszacowane i w związku z tym cięcia są konieczne.

Mimo to prezydent Sopotu postanowił wysłać list otwarty do wicewojewody pomorskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Michała Owczarczaka. W liście stwierdza, że  ustabilizowany system, zapewniający bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom Sopotu został w chwili obecnej bezmyślnie zburzony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum