Protest pielęgniarek w Bełchatowie - wstrzymano planowe przyjęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2009 17:34

Pielęgniarki ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie protestują domagając się podwyżek płac. Po zakończonych dyżurach okupują salę konferencyjną w placówce, jednocześnie zapewniają, że nie odejdą od łóżek chorych. Dyrekcja szpitala wstrzymała planowe przyjęcia pacjentów; przyjmowani będą tylko chorzy w stanach zagrożenia życia.

- Domagamy się kilkuset złotych podwyżki, ale jesteśmy otwarte na rozmowy i negocjacji w tej kwestii z dyrekcją – powiedziała przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych w placówce Iwona Darmach. Według niej, obecnie okupację prowadzi ok. 140 pielęgniarek.

Darmach dodała, że wtorkowe (17 marca) rozmowy z dyrekcją placówki nie przyniosły żadnych rezultatów, bowiem - według dyrektora szpitala - nie ma pieniędzy na podwyżki. Nie ustalono terminu kolejnych negocjacji.

Dyrektor szpitala Mirosław Leszczyński powiedział agencji, że placówka ma podpisany kontrakt na sześć miesięcy.

- Dysponuję symulacjami planu finansowego na cały rok, nie mając gwarancji, że środki jakie dostałem na pierwsze półrocze będą identyczne, jak te na drugie. Co za tym idzie, nie znam swojego budżetu i nie mogę złożyć żadnych zobowiązań płacowych, które spowodują przekroczenie budżetu szpitala – podkreślił dyrektor.

Mirosław Leszczyński twierdzi, że już brakuje opieki pielęgniarskiej. Obecnie 90 z ponad 600 pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu jest na zwolnieniach lekarskich. Według Leszczyńskiego, jeśli ta tendencja się utrzyma i pielęgniarki zaczną masowo odchodzić na zwolnienia lekarskie, to w czwartek lub w piątek na niektórych oddziałach nie będzie obsady pielęgniarskiej mogącej zaopiekować się pacjentami.

Dyrektor zdecydował o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów. Od środy (18 marca) mają zostać także wstrzymane planowe zabiegi i operacje. Według dyrektora średnia płaca pielęgniarek w bełchatowskim szpitalu wynosi ponad 3,1 tys. zł brutto.

Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją od 2007 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum