Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 21-11-2018 09:12

Proszowice: zaakceptowano program naprawczy szpitala

Rada Powiatu w Proszowicach przyjęła program naprawczy SP ZOZ Szpitala w Proszowicach. Główna zmiana w funkcjonowaniu placówki to przekazanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków podmiotowi zewnętrznemu, co ma umożliwić wzięcie kredytu, który zaspokoi roszczenia wierzycieli.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Oddział Ginekologiczno-położniczy i Noworodkowy generuje największe straty. Jednym z zaproponowanych w programie naprawczym wariantów ograniczenia kosztów jego funkcjonowania jest redukcja personelu i zmniejszenie wynagrodzeń. Ten pomysł nie podobał się pracownikom. W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że zwycięży wariant polegający na przekazaniu oddziału podmiotowi zewnętrznemu. Szpital nie ponosiłby wtedy ryzyka strat, natomiast zyskałby około 300-400 tys. zł na dzierżawie pomieszczeń i sprzętu.

Takie rozwiązanie wiąże się jednak z kosztami społecznymi. Podmiot zewnętrzny na pewno przebuduje strukturę zatrudnienia i dostosuje ją do możliwości ekonomicznych - podaje Gazeta Krakowska.

Program powstał na żądanie Banku Gospodarstwa Krajowego, który od jego uruchomienia uzależnia zaciągnięcia przez szpital 10-milionowego kredytu. 7 mln zł. z tej sumy ma zostać wykorzystany na inwestycje. Pozostałe pieniądze na spłatę wierzytelności.

Więcej: gazetakrakowska.pl