Proszowice: w szpitalu planują wprowadzenie nowych procedur

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 13:21

Na ostatniej sesji rady powiatu w Nowym Brzesku radni dyskutowali o problemach SPZOZ w Proszowicach. Oddział położniczy przynosi straty. Szansą dla szpitala mogą okazać się nowe procedury - w torakochirurgii i reumatologii.

Celem utworzenia pododdziału reumatologicznego byłoby podawanie tam leków biologicznych. Fot. Shutterstock

Na pytania radnych odpowiadał prof. Krzysztof Tomaszewski, dyrektor ds. lecznictwa placówki. Stwierdził, że największą finansową bolączką szpitala jest oddział ginekologiczno-położniczy i noworodków, generujący co roku milionowe straty finansowe.

Zdaniem dyrektora ds. lecznictwa szpital powinien mieć przynajmniej jeden lub dwa oddziały "flagowe". W przypadku Proszowic miałby to być oddział chorób płuc z uruchomionym w przyszłości pododdziałem torakochirurgii. Obecnie operacje pacjentów w tym zakresie odbywają się w Krakowie, ale ze względu na kolejki oczekają na operacje dłużej niż powinni.

Jak podkreślił prof. Tomaszewski, prowadzone są obecnie rozmowy z konsultantem wojewódzkim i być może uda się pod koniec kwietnia wykonać w szpitalu pierwsze zabiegi torakochirurgiczne.

Drugim filarem placówki miałaby być ortopedia, rehabilitacja i reumatologia. Dyrektor zapowiedział starania w zakresie powołania pododdziału reumatologii w szpitalu. Tam stosowano by zaawansowane leczenie biologiczne. W oparciu o część bazy łóżkowej obecnego oddziału chirurgii powstałby natomiast oddział ortopedii.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum