Proszowice: szpital nie ma szans na zwrot kosztów nadwykonań?

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 08:25

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach jest w trudnej sytuacji. Placówka nie może liczyć na zwrot kosztów wykonanych w ubiegłym roku świadczeń wykraczających poza przyjęty ryczałt, czyli około 4 mln zł.

Proszowice: szpital nie ma szans na zwrot kosztów nadwykonań?
Najbliższe przeliczenie ryczałtu zostanie wykonane do końca marca 2019 r. Fot. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Dyrekcja SPZOZ w Proszowicach poinformowała, że  z powodu brak zwrotu środków z NFZ, sytuacja finansowa placówki dramatycznie się pogorszyła. W 2018 roku szpital nie musiał wstrzymywać przyjęć pacjentów, tylko dzięki pomocy ze strony powiatu, który przekazał jednostce 900 tys. zł na wykup świadczeń.

Gazeta Krakowska informuje, że szpital nie ma też szans na zwrot ewentualnych nadwykonań z roku 2019, ani na zwiększenie ryczałtu dla szpitala w bieżącym roku. A to oznacza, że co piąty pacjent nie zostanie przyjęty. Jeśli zostanie utrzymana dotychczasowa ilość udzielanych w szpitalu świadczeń, limity przewidziane w kontrakcie wyczerpią się w okolicach października.

NFZ nie zgadza się ze stawianymi zarzutami. Co prawda przyznaje, że szpital nie może liczyć na zwrot kosztów świadczeń wykraczających poza kontakt, gdyż nie pozwalają na to obowiązujące przepisy.  Natomiast nie przekreśla możliwości zwiększenia ryczałtów na rok 2019. Najbliższe przeliczenie ryczałtu zostanie wykonane do końca marca 2019 r.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum