Proszowice: samorząd znowu pożyczy pieniądze szpitalowi

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2019 11:05

SP ZOZ w Proszowicach dostanie 600 tys. zł pożyczki od powiatu proszowickiego. Pieniądze te mają pomóc placówce w spłacie najbardziej palących zobowiązań finansowych.

Proszowice: samorząd znowu pożyczy pieniądze szpitalowi
Udzielona przez powiat pożyczka ma pozwolić na zaspokojenie przynajmniej części wierzycieli, którzy zwrotu swoich należności domagają się na drodze sądowej. Fot. PTWP

Zobowiązania wymagalne szpitala z tytułu dostaw towarów, usług i mediów wynoszą 6 mln złotych. Udzielona przez powiat pożyczka ma pozwolić na zaspokojenie przynajmniej części wierzycieli, którzy zwrotu swoich należności domagają się na drodze sądowej.

Wśród tych wierzycieli jest m. in. spółka Wodociągi Proszowickie, która dostarcza do szpitala wodę i odprowadza stamtąd ścieki.  

Dyrekcja SPZOZ w Proszowicach poinformowała marcu, że z powodu brak zwrotu nadwykonań z NFZ, sytuacja finansowa placówki dramatycznie się pogorszyła. W 2018 roku szpital nie musiał wstrzymywać przyjęć pacjentów, tylko dzięki pomocy ze strony powiatu, który przekazał jednostce 900 tys. zł na wykup świadczeń.

Jeśli zostanie utrzymana dotychczasowa ilość udzielanych w szpitalu świadczeń, limity przewidziane w kontrakcie wyczerpią się w okolicach października - twierdzi dyrekcja szpitala.

NFZ przyznaje, że szpital nie może liczyć na zwrot kosztów świadczeń wykraczających poza kontrakt wynikający z działania w sieci szpitali, gdyż nie pozwalają na to obowiązujące przepisy. Natomiast nie przekreśla to możliwości zwiększenia ryczałtów na rok 2019. Najbliższe przeliczenie ryczałtu zostanie wykonane do końca marca 2019 r.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum